www.RaqiQirinxhi.com

www.RaqiQirinxhi.com
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 kuriozitete

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
viola
Antar i Ri
Antar i Ri


Female
Numri i postimeve : 5
Age : 33
Vendndodhja : itali
Profesioni : studente
Registration date : 24/09/2006

MesazhTitulli: kuriozitete   Sun 24 Sep - 20:34

lol! ngjarje te cuditshme Shocked
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
viola
Antar i Ri
Antar i Ri


Female
Numri i postimeve : 5
Age : 33
Vendndodhja : itali
Profesioni : studente
Registration date : 24/09/2006

MesazhTitulli: Re: kuriozitete   Sun 24 Sep - 21:02

Histori e jashtezakonshme

Quhej Mike,gjeli qe kaloi ne histori duke jetuar per 18 muaj pa koke.I therrur me 10 shtator te vitit 1945 nga Lloyd Olsen,shpendi i gjore vazhdonte te ishte gjalle ne menyre te pashpjegueshme.Mike u be i famshem dhe beri te pasur "padronin" e tij.Gjeli me vone nga nje krize frymemarrje,ngordhi,kesaj here ne menyre perfundimtare ne nje dhome hoteli ne marsin e vitit 1947.


Edhe ketrat drogohen


Ne kurthin e kokaines bien edhe ketrat.Ne Angli shume nga keto kafshe simpatike kane filluar te drogohen.Motivi?Konsumojne kokainen qe gjejne neper parqe,dhe jo sepse ndonje shperndares droge ua jep,por sepse konsumatoret e perhershem te kokaines e fshehin ate neper peme qe te mos t'ua gjeje policia.Droga terheq kafshet e vogla qe e konsumojne me mase te madhe.Nganjehere ndodh qe shume nga vizitoret qe vizitojne parqet angleze perballin me ketrat e droguar .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 32
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Te bukura   Tue 26 Sep - 6:08

Sa gjera te cuditshme ka bota!
Si keto per shembull:
Nė tokė ekzistojnė 4 oqeane dhe 56 detėra qė sė bashku e formojnė “Detin Botėror” I cili pėrfshin 71% tė sipėrfaqės sė pėrgjithshme tė tokės (316 mil.km2)

Pėr nga sasia e kripės mė sė shumti ka deti I Kuq ndėsa mė sė paku deti Baltik

Oqeani mė i madh ėshtė oqeani i Qetė, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirė i Veriut.

Lumi Amazona ėshtė i vetmi lum qė nuk ka tė ndėrtuar asnjė urė mbi tė.

Njė grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Mė sė shumti nė bote ka vrapuar pėr tė dytėn herė qė mban rekordin 42 km e 195 m,

Nė Evropė patataja ėshtė sjellė nga Amerika nė vitin 1536. Nė fillim e mbillnin pėr shkak tė lulės sė bukėr qė ka, kurse mė vonė filluan ta pėrdorin pėr ushqim.

Peshku “Pegava” ėshtė lloj ngjallash qė mund tė qėndrojė vėrtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin pėrforcohet mbi shkėmb ose ndonjė trup tjetėr.

Gjethet mė tė mėdha i ka njė lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet nė brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj tė blerta arrin gjatėsi deri 22 metra dhe gjereėsi afėr 12 metra, kurse bishtin e gjethės e ka 5 metra tė gjatė.
Njė gjethė e tillė mund tė shtrehoj 10 njerėz.

Nė Brazil gjatė shek. XX-tė ėshtė vrarė gjarpėri mė i madh nė botė, Anakonda, gjatėsia e tė cilit arrinte ne 35 metra. Pėr ta vrarė kėtė gjigant u desh qė tė goditej me 500 plumba.

Druri i cili e mban rekordin e trshėsisė nė botė ėshtė “Baobabi”, i cili gjendet nė Tan- ganike me moshė rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinė 22 metra, ndėrsa perimetrin e kurorės 145 metra.

Mė 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bėri gjymtyrė artificiale tė njeriut.

Mė 1590 holandezi Zaharijaz Jansen qė merrej me optikė, konstruktoi mikroskopin.

Nė vitin 1790 nė Amerikė ėshtė shpikur turleja e parė pėr shpuarjen e dhėmbėve.

Lumi mė i gjatė nė botė ėshtė Nili me gjatėsi 6.671 km. qė gjendet nė Afrikė.

Kina ėshtė shteti mė i madh nė botė me 1.221,692,000 banorė. Nė Mesjetė quhej Katai.

Gjarpėri i ujit qė jeton nė veriperėndim tė Australisė rreth shkėmbinjėve tė ujit, ėshtė shtaza mė helmuese nė botė. Helmi i tij ėshtė 100 herė mė i fortė se helmi i gjarpėrit Australian nė tokė i quajtur “Tapana e Shkretėtirės” e qė konsiderohet gjarpėri mė helmues tokėsor.

Rusia ėshtė shteti mė i madh pėr nga sipėrfaqja me 17.075,000 km².

Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencėtarėt erdhėn nė pėrfundim se pėrkundėr kokės sė madhe, ėshtė peshku mė budalla nė Botė, sepse nė pranverė ku bėnė nxehtė, nė breg tė lumit rriten shelgjet dhe nė ujė bien thuprat e kėtij druri sė bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutėsi i pėrbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Nė lukth kėto fije tė shelgjes lėshojnė alkool qė e bėn peshkun tė humbur.

Malet mė tė larta nė Ballkan janė Alpet Shqiptare dhe kanė 13 maje me mbi 2.500 metra lartėsi dhe sipėrfaqe 2.240 km².

Rruga mė e vjetėr nė Ballkan ka qenė “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).

Njeriu mė i gjatė nė botė ka qenė 2.72 metra.

Nė trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimetėr.

Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal.

Flutura mė e madhe nė Botė ėshtė 270 centimetra katror.

Qelizėn i pari e zbuloi shkencėtari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky ėshtė zbulimi mė i madh nė mjekėsi, sepse qeliza ėshtė njėsia themelore kryesore e ēdo organizmi tė gjallė.

Novobėrda ėshtė quajtur Mali I Argjentit e mė vonė Kodra e Re e cila ra nėn sundimin osman mė 1455.

Maja e Korabit ėshtė maja mė e lartė nė Shqipėri.

Romani I parė shqiptar ėshtė “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar nė vitin 1899.

Nė vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 tė krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot ėshtė qyteti mė I madh nė Kosovė, pėrkatėsisht kryeqytet.

Piktori venecian Marco Basaiti qė pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenė me prejardhje shqiptare.

Nė qytetin e Amalfit nė Kampani nė kishėn kryesore tė kėtij qyteti, nė vitin
1506 ngritet pėrmendorja e varrit tė perbashkėt tė familjės sė Skėnderbeut me njė shqiponjė dykrenare shqiptare.

Katund quhen disa fshatėra nė Dalmaci. Gati nė tė gjithė qytetet e Dalmacisė nga njė rruge mban emrin “Rruga Ilire”.

Armata e shtetit tė Vatikanit ėshtė armata mė e vjetėr nė botė. Zyrtarisht ėshtė themeluar mė 21 janar 1506, por fillimet e saj shėnohen qė nė vitin 1400. Pėrveē se ėshtė armata mė e vjetėr nė Botė, ajo ėshtė edhe ndėr mė tė voglat, me vetėm 83 ushtarė. Uniformat e tyre kanė qenė tė dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.
Libri I parė I shruar shqip ėshtė “Meshari” I Gjon Buzukut. Nė parathėnje tė veprės dėshmon se veprėn e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555.
Libri ėshtė botuar nė kohėn e humanizmit dhe tė kundėrreformės, kur u krijuan kushtet qė feja katolike tė mėsohej e tė predikohej nė gjuhėt kombėtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollė Kazazi nga Gjakova mė 1740. Ky libėr pėrmban: Librin e Orėve dhe Librin e Meshės. Me kėtė vepėr filloi Letėrsia Shqiptare e Rilindjės.

Ujėdhesa mė e madhė ėshtė nė Atlantikun Verior me 2.6 milion km².

Gjaku nė organizmin e njeriut udhėton shumė shpejte: prej zemrės deri te gishtėrinjtė e kėmbės arrin pėr 16 sekonda, deri nė tru pėr 8s, deri nė mushkėri vetėm pėr 6 s.

M 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parė, mirpo termometri me I pėrshtatshėm u punua nė Itali mė 1654.

Mė 1628 shkencėtari V. Harvej nga Anglia I pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut nė trupin e njeriut.Nė Turqi gjendet njė skulpturė, vepėr e natyrės, qė paraqitet njė grua duke qarė. Lotėt e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta tė ujit qė ndodhen nėn shkėmb.

Ujėvara mė e madhe nė Botė ėshtė “Engjėl” e lumit Karao (Venezuelė). Lartėsia nga e cila bie uji ėshtė 1.000 m. Kjo ujėvarė ėshtė vetėm njė nga shumė ujėvarat e larta nė kėto anė te Venezuelės. Emrin e ka marrė sipas pilotit amerikan Xhimi Engjėl i cili nė vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur nė ditarin e tij.
Ujėvara e dytė ėshtė nė Republikėn Jugafrikane me lartėsi 414 m.
Ujėvara e tretė ėshtė “Kukenani” nė Venezuelė me 610 m, lartėsi.

Mali mė I lartė nė Kosovė ėshtė Gjeravica me 2.656 m, lartėsi.

Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk bėri asnjė mungesė nė shkollė.

Helmi i Meduzės mund ta mbys njeriun nėse ėshtė nė sasi tė mėdha, ndėrsa shkencėtarėt prej tij po perpiqen tė nxjerrin ilaqin pėr sherimin e sėmundjes sė zemrės.

Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-tė fliste dymbėdhjetė gjuhė kur i kishte vetėm tetė vjet moshė.

Gjatė ndėrtimit tė kanalit tė Panamasė kanė humbur jetėn mė tepėr se 25 mijė njerėz.

Masa e virusit ndaj masės sė njeriut mesatar ėshtė proporcionale me masėn e njeriut ndaj masės sė Tokės.

Gjirafa ėshtė e vetmja kafshė e cila mund tė dalloje ngjyrat, sepse syri i saj ėshtė pėrafėrsisht i njejtė me syrin e njeriut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 32
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Pooo   Tue 26 Sep - 6:11

Nė 1750 nė botė jetonin rreth 800 milionė njerėz, nė 1850 nje miliardė mė tepėr dhe nė njė 1950 edhe njė tjetėr miliard mė tepėr. Mastaj u deshėn vetėm 50 vjet pėr tu dyfishuar dmth. 6 miliardė.


---Gjysma e popullsisė sė botės fiton vetėm rreth 5% tė pasurisė nė botė.


---Megjithėse nė botė ka mė shumė se 600 milionė telefona, gjysma e botės ende nuk ka bėrė asnjė telefonatė.---Nė Ditėn e Nėnave nė SHBA bėhen mė tepėr telefonata personale se nė ēdo ditė tjetėr nė ēdo shtet tjetėr.---1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.


---Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė Irlandezė sesa nė Dublin.


---Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000---Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.


---Gjysma e popullisė sė botės ėshtė nėn moshėn 25 vjeē.---Nė Perėndim njerėzit ndėrrojnė shtepi mesatarisht 1 herė nė 7 vjet.---Sherbimi Postar i SHBA dėrgon rreth 43% tė postės botėrore, ndjekėsi mė i afėrt ėshtė Japonima me 6 %.---Nė vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 nė 60 % ne 1996. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e parė u rrit nga 50% nė 67%. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e dytė ėshtė rreth 10 % me e lartė se nė martesėn e parė.

---Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.

---Qė nga viti 1972 janė prodhuar rreth 64 milionė tonė kanoēe alumin(rreth 3 trilion kanoēe). Nėse kėto do tė vendoseshin njėra pas tjetrės, mund tė arrinin deri nė hėnė rreth 1000 herė. Kanoēet e alumint pėrbėjnė 1% tė materialeve mbeturina.---Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen....ēdo sekondė.---Sipas Byrosė sė mirėnjohur ne SHBA Census, 19% e fėmijėve nė Amerikė jetojnė nė varfėri.


---Nė Australi ka mė shumė se 150 milionė dele dhe njė popullsi prej rreth 17 milionėsh.---Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.---Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.---DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.---Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.---Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.---Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė---Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarritėsi.---Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.

---Njeriu mė i gjatė ėshtė 2.75 cm---Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.---Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.---Peshkaqenėt nuk sėmuren.---Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.---Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.

---Strucat i kanė sytė mė tė mėdhenj se truri.---Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.,

---Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.---Formuesi i Ēmimit Nobel, Alfred Nobel nė fakt ishte nje fabrikator dinamiti.

---Ivani i IV. i cili erdhi nė pushtet nė vitin 1533 nė Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.---Njė njeriu i duhen 12 vjet pėr tė numėruar nga 1 deri nė 1 miliard. merrte fronin.---Minjtė nuk mund tė vjellin. farao
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
OniAlb
WebMASTER
WebMASTER
avatar

Male
Numri i postimeve : 132
Age : 31
Vendndodhja : Here ketu here atje...por me shume atje...
Profesioni : Juridiks
Registration date : 18/06/2006

MesazhTitulli: Re: kuriozitete   Thu 28 Sep - 9:37

Uuuuaaaaaau!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.RaqiQirinxhi.com
Mr. Golka
Antar i Ri
Antar i Ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 2
Age : 36
Vendndodhja : diku ne bote
Profesioni : infermier
Registration date : 01/07/2006

MesazhTitulli: 10 per perpjekjen   Wed 4 Oct - 10:30

ca cuni ky!
ti dije vertet gjith keto gjera??? Question
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
OniAlb
WebMASTER
WebMASTER
avatar

Male
Numri i postimeve : 132
Age : 31
Vendndodhja : Here ketu here atje...por me shume atje...
Profesioni : Juridiks
Registration date : 18/06/2006

MesazhTitulli: Re: kuriozitete   Tue 10 Oct - 4:06

Po ti vete ke thene qe cun si ky as ne Gogle nuk gjen...hahahah
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.RaqiQirinxhi.com
ed
Agjent
Agjent
avatar

Male
Numri i postimeve : 10
Age : 33
Vendndodhja : France USA
Registration date : 14/11/2006

MesazhTitulli: :D   Sat 25 Nov - 8:05

Ja dhe shoku yne i dashur !

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.RaqiQirinxhi.com
akrepi
Antar i Ri
Antar i Ri


Numri i postimeve : 2
Age : 33
Registration date : 08/02/2007

MesazhTitulli: o vaske   Thu 8 Feb - 11:44

sa shume di dhe ky vaska mor aman
apo i ke te gjitha genjeshtra
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 32
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: 11 SHTATORI   Wed 14 Feb - 17:45

> >>>Lexo me poshte dhe shiko cfare llogaritjesh kane bere, interesant.
> >>>
> >>>
> >>>Vėrtetė aktualisht ėshtė shume tronditėse!! (Sidomos pjesa e fundit, por
> >>>lexoje sė pari tė tėren)
> >>>
> >>>1. New York City ka gjithsejė 11 germa
> >>>2. Afghanistan ka gjthsejė 11 germa.
> >>>3. Ramsin Yuseb (Terroristi i cili ka kėrcėnuar se do t'i shkatrrojė
> >>>kullat
> >>>binjake nė vitin 1993) poashtu ka
> >>>gjithsejė 11 germa.
> >>>
> >>>4. George W Bush poashtu ka 11 germa. Kjo mund tė jetė njė koinēidencė e
> >>>thjeshtė, por i ben gjėrat mė interesante kėtu:
> >>>
> >>>1) New York ėshtė Shteti i 11-tė.
> >>>2) Aeroplani i parė i cili ėshtė pėrplasur pėr kullat binjake ka qenė
> >>>fluturimi numėr 11.
> >>>3) Fluturimi numėr 11 ka bartur 92 persona (9+2=11).
> >>>4) Fluturimi numėr 77 i cili poashtu ėshtė pėrplasur pėr kullat binjake
> >>>ka
> >>>bartur 65 udhėtarė (6+5=11)
> >>>5) Tragjedia ka ndodhur me 11 Shtator, apo ashtu siqė tani ėshtė e
> >>>njohur
> >>>9/11 (9+1+1=11)
> >>>6) Kjo datė ėshtė e ngjajshme me numrin e emergjences sė servisit
> >>>telefonik
> >>>911 (9+1+1=11)
> >>>
> >>>Njė koinēidencė e plotė apo jo??:
> >>>
> >>>1) Numri total i viktimave nė avionėt e rrėmbyer ka qenė 254 (2+5+4 =11).
> >>>2) 11 Shtator-i ėshtė dita e 254 me radhė nė vitin kalendarik. Prap kemi
> >>>(2+5+4=11).
> >>>3) Bombardimi i Madridit ka ndodhur me 3/11/2004 (3+1+1+2+0+0+4=11).
> >>>4) Tragjedia e Madridit ka ndodhur 911 (9+1+1=11) ditė pas incidentit tė
> >>>kullave binjake.
> >>>Tani kjo ėshtė ajo qė gjėrat i bėnė tė mbinatyrėshmė (tė frikėshme):
> >>>Simboli mė i njohur pėr SHBA-tė, pas yjeve & shiritave, ėshtė Shqiponja.
> >>>Vargjet mė poshtė janė tė marrura nga Kurani, libri i shenjėt Islamik:
> >>>
> >>>"Pasi qė ėshtė e shkruar se njė bir Arabie do ta zgjoi Shqiponjėn
> >>>Frikėsuese. Tėrbimi i Shqiponjės do tė bie mbi tokat e ALLAHUT pėrderisa
> >>>disa popuj tė shėndruar nė dėshprim akoma mė tė kėnaqur: pėr tėrbimin e
> >>>Shqiponjės Frikėsuese pastruan tokat e ALLAHUT dhe aty ka pasurPAQE?.
> >>>
> >>>Ky citat ėshtė numėr 9.11 nga KURANI.
> >>>
> >>>Akoma nuk jeni tė bindur pėr kėtė? ?!
> >>>
> >>>Provojeni kėte dhe shikoni se si do tė ndjeheni pastaj. Mua mė janė
> >>>ngritur
> >>>flokėt pėrpjetė nga kjo:
> >>>Hapeni Microsoft Word dhe bėni si mė poshtė:
> >>>1. Shkruani me tė mėdha Q33 NY. Ky ka qenė numri i fluturimit tė avionit
> >>>tė
> >>>parė qė ka goditur kullat
> >>>binjake.
> >>>
> >>>2. Selektojeni kėte:- Q33 NY
> >>>3. Shėndrojeni fontin nė madhėsinė 48.
> >>>4. Shėndrojeni fontin actual nė WINGDINGS dhe do tė
> >>>fitoni njė pamje interesante, krejt lehte e kuptueshme
> >>>
> >>>
> >>>ē'po mendoni tani!!!
> >>>
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 32
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: fJALOR   Wed 14 Feb - 17:47

> Fjalor Shqip - Italisht (botimi me i fundit) -
> have fun folks!!!
> >
> > hajde makine hajde - vieni macchina vieni
> > k*qe kandari - coglione di bilancia
> > meqe ra fjala.. - visto che e' caduta la parola..
> > o derebardhe - o porta bianca
> > lumemadhe - fiume grande
> > pike e zeze! - punto nero!
> > djath i ndenjur - formaggio seduto
> > ha shqip apo nuk ha shqip ti? - mangi l'albanese o
> non mangi
> > l'albanese te?
> > s'ke dy pare mend! - non hai due soldi di
> cervello!
> > Ti qenke foli murit.. - tu sei chiama il muro
> > me beni nje b*the vend - fattemi un culo di posto
> > do te marr ne telefon - ti prendo in telefono
> > rob zoti - prigioniero di Dio
> > mos i lut bythen atyre.. - non pregare il culo a
> loro..
> > katundar hesapi - contadino il conto
> > e di ca te punoj apo jo? - lo sai che ti lavoro o
> no?
> > me jep nje mendje! - dammi una mente!
> > do nje dru te mire? - vuoi un buon legno?
> > vari lesht! - appendi i pelli!
> > na fike deren! - ci hai spento la porta!
> > secili sheh b*then e vet vella! - ognuno guarda il
> proprio culo
> > fratello!
> > nuk te ndjek gjermani prapa! - non ti corre il
> tedesco dietro!
> > u be deti kos - e fatto il mare yogurt
> > mere me long se mishi mbaroj-prendi il sugo perche
> il carne e finito.
> > jam i rrahur me vaj e uthull - sonno picchiato con
> oglio e accetto
> > Ti ke ikur per lesh : Sei andato per lana
> > Sma vare fare : Non me la pendi per niente
> > mos me bej numra se te pikturoj ne mur - Non mi
> fare numeri che ti
> > dipingo nel muro;
> > Iken dritat -sono andati via le lucci
> > Po pres nje shok -Sto tagliando un amico
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
IL-DIAVOLO
Asistent
Asistent


Numri i postimeve : 30
Age : 34
Registration date : 24/10/2006

MesazhTitulli: po   Fri 16 Feb - 4:27

 ppo te gjitha ato ti permende per 11-shtatorin jane te verteta, por askush nuk di si ti shpjegoje...madje te gjitha keto i kamdegjuar ne nje emision special te nje stacion italian....
bravo e ke goditur me kete histori
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: kuriozitete   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
kuriozitete
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.RaqiQirinxhi.com :: Diskutime :: Te Reja-
Kėrce tek: