www.RaqiQirinxhi.com

www.RaqiQirinxhi.com
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 Klasa Ivc Matura 2000-2004

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
AutoriMesazh
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 31
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Klasa Ivc Matura 2000-2004   Sat 24 Jun - 3:24

Klasa ime dhe te gjitha ndodhite, historite e te fortat qe besoj se do ti mbajme mend gjithe jeten.
Ju ftoj te kujtoni bashke me ne kohen e gjimnazit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
OniAlb
WebMASTER
WebMASTER
avatar

Male
Numri i postimeve : 132
Age : 31
Vendndodhja : Here ketu here atje...por me shume atje...
Profesioni : Juridiks
Registration date : 18/06/2006

MesazhTitulli: Hajde hajde   Tue 27 Jun - 7:23

vertet gjithe jeten do e mbajme mend ...po po me vjen keq qe nuk kemi shume pe te klases ne forum ...duhet ti cojme ne iternet me dhune...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.RaqiQirinxhi.com
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 31
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Disa Foto   Sat 9 Dec - 14:22

Kam nxjerre nga Albumi ca foto te Kohes qe ishim ne gjimnaz.
Ju ftoj te gjitheve ti shikoni dhe te dergoni edhe ju tuajat.

Po e hap me nje foto pa mendje si per hudher.
Me pelqen shume.Ne foton vijuese jemi nje grup maturantesh ne Omega duke shijuar nje kafe mes miqsh.
Foton e ka bere nje pastruese e rastit se ka qene orar dreke
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 31
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Ja dhe dy   Sat 9 Dec - 14:31

Po postoj edhe dy per sot.
Kjo me poshte eshte perseri foto e poshter por e ndiej se duhet postuar.


Ja dhe nje foto klasike e Maturanteve ne mbremjen e 4 korrikut ne mos gabohem
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
OniAlb
WebMASTER
WebMASTER
avatar

Male
Numri i postimeve : 132
Age : 31
Vendndodhja : Here ketu here atje...por me shume atje...
Profesioni : Juridiks
Registration date : 18/06/2006

MesazhTitulli: Re: Klasa Ivc Matura 2000-2004   Sun 10 Dec - 4:10

Bobo Gulle me semure me keto foto ...sidomos me ate repistin ne foton e pare....

nje gje me cudit ca ka ka, dashur mes Veneres dhe Denades...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.RaqiQirinxhi.com
eri.z
Asistent
Asistent
avatar

Female
Numri i postimeve : 30
Age : 31
Vendndodhja : Firenze
Registration date : 27/06/2006

MesazhTitulli: Re: Klasa Ivc Matura 2000-2004   Mon 11 Dec - 1:35

ore po kjo foto si me paska shpetuar mua.pse jemi te gjithe pa mendje atje????????
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 31
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Disa foto te tjera   Tue 12 Dec - 15:20

Po hapim kete teme si nje katapulte ne te shkuaren duke sjelle kujtime te ndryshme.
Ju ftoj te dergoni edhe ju


Ne fotot me poshte kishim dale nje xhiro andej lart nga kodrat:


Na u prish per nje moment makina dhe ne tatepjete u detyruam ta shtynim..Per sot kaq...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 31
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Vertet   Tue 12 Dec - 15:23

Ore me teremend tani po e shikoj ate foton e pare dhe po verej disa detaje qe me shume me bejne per te qeshur.
Ai repisti me trecerekshe se di a ka ndonje foto ku ka dale me mantelin e mberthyer. Jo per gje po do doja te dija si do dukeshe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
eri.z
Asistent
Asistent
avatar

Female
Numri i postimeve : 30
Age : 31
Vendndodhja : Firenze
Registration date : 27/06/2006

MesazhTitulli: Re: Klasa Ivc Matura 2000-2004   Wed 20 Dec - 3:51

po foto nga mbremja e matures sone a kemi?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 31
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Foto nga Mbremja e Matures   Mon 1 Jan - 17:04

Eri sigurisht qe kemi foto.
Une po publikoj disa nga te miat po cilesia eshte pak e ulet pasi i kam nxjerre nga fotot me celular.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 31
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Roman   Thu 4 Jan - 17:28

Po gjej pak vend per te paraqitur edhe nje here pas nje kerkese romanin e klases Sone:

ROMAN
Pjesa 1

Tirazhi : 1 kopje,100 kopje 1000 kopje,iē kopje.Parathėnje

E kemi shkruar kėtė vepėr sepse e ndienim sė duhet tė bėnim dicka pėr kėtė shoqėri tė mjerė .Parathėnja shkruhet me Ne sepse autorėt e kėtij libri janė njė ekip i tėrė Artistėsh , Fillozofėsh , Budallenjsh ,Gėnjeshtarėsh , Mėsuesėsh,Karagjozėrish dhe shumė njerėz tė tjerė tė kėsaj kategorie tė shoqėrisė .

Ngjarjet zhvillohen nė njė vėnd tė vetėm, pra mbi njė gur i cili shėrben si trampolinė pėr tu hedhur nė kujtesė tregimet dhe ngjarjet qė rjedhin nga kujtesa janė shkruar me shkrim “Italic” pėr ndonjė idiot qė se ka idene .

Personazhet janė njerėz tė rastit tė cilet na ndihmojme tė shfaqim idete tona veteranistotranshendentale .

Keto ide kane pėr qellim tė bėjnė lexuesin tone tė mos lexoje me libra por tė nise tė lexoje turinjte e tė tjereve.Tė lexosh poezi nga njė pesembedhjetevjecar apo shtatembedhjetevjecar nuk ėshtė ndonje kushedi ,pasi poezine e fillojne tė rinjte dhe e bėjnė prone tė tyre .Por tė lexosh proze dhe tė tė emocionoje kjo proze nga njė trembedhjetevjecar si _____ _____ ėshtė njė gje e rralle.
Ėshtė njė proze elegante dhe plot vibracione ndjenjash dhe mendimi qė tė kujton shkrimtaret e medhenj dhe prandaj mer njė tė ardhme tė bukur letersia
5 prill 2001 Dritero Agolli


Keto i ka shkruar Driteroi kur ishte i pire, po nė tė vertete ai as qė e di kush ėshtė ky .E..i.. .u.s.i. pra emri i koduar i grupit tone .

Kur tė tė bjere ne dore ky Roman duhet tė paguash aq Leke sa kujton se tė vlen surati (mos e genjeni veten duke thene “surati im nuk blihet me para” ose “nuk ka vlere aq tė larte”).vec tė tjerash ky liber ju ndihmon tė vleresoni veten.


Personat qė o tė lexojne kete Roman duhet tė plotesojne parametrat e meposhtme :A i ploteson ti keto ?


System Requirements
Pentium II, 300 mHz.
Windows 95, 98, Millenium, NT 4.0 ,XP,Shkolle 8-Vjecare,Mekanike.
100 MB free Hard disc space.
64 bit color card ose syze -14
32 bit sound card(direct sound compatible)
Inteligjenca “jo Idiot”.Po ? ? ? Jo ? (vazhdo) (mos vazhdo)
… … …
Viti 2043.

Kishte kaluar njė ditė tmeresisht e lodhshme me punen e shperndarjes sė droges , u ketheva nė shtepi por ajo s’plotesonte asgje elementare …keshtu vendosa tė dal dhe tė pi ndonje gote koktej drogash.(e sa pėr ato tre pikat ,keshtu i nisin Romanet shkrimtaret e medhenj dhe nė …)
Shkova nė lokalin me tė afert kamarjer ishte njė tip qullashi qė s’dinte fare tė perdorte mitralozin por po tė beje nje vesh qorr e nje sy shurdh s’e vije re, ishte veshur me njepale pantallona kafe tė cilat tė helmonin shikimin .
Pas njė shikimi mosperfilles ai u afrua duke kruar koken !
-C’fare deshironi, tha me njė ton sikur i kisha borxhin .
-Njė koktej drogash , isha mesuar me tė pasi ishte pije tradicionale Shqipetare e kishin prodhuar ca tė ashtuquajtur trafikante droge nė vitet 2000 .
Pasi zbraza goten me njė tė hequr nisa tė shikoj pertej xhamave tė ketij lokali,Ferarit qė qarkullonin tė benin njė shkundje tė kokes sa tė sillinin ndermend gjithe jeten .
Pėr dreq nė mendje me erdhen vitet e shkolles sė mesme , mu kujtuan tė gjitha fytyrat me radhe po sec me mbeti mendja nė njefare Blerta pėr tė cilen sakaq me erdhi nė mendje njė histori e bukur qė i kishte ndodhur~

Ishte njė ditė e zymte ku dielli perqeshte me dhembet e tij tė palare cdo kalimtar qė ecte nė menyre mosperfillese ndaj pranise autortare tė tij.
Por ngjarja qė do tė ndodhte nė kėtė ditė tė ftohte ku temperatura nė Konti tregonte +35 grade celcius ishte me therese sė kripa kur bie nė kurizin e njė Kermilli dhe e dermon atė si njė varke nė mes tė njė furtune hakmarese.

Blerta njė nxenese e shkolles “Raqi Qirinxhi” po perjetonte emocione provokuese si njė Ketri kur i marin kelyshin dhe ja perdhunojne nė sy.
Afshi i nxehte Afrikan solli me vete edhe njė lajm Egzotik me shije Antarktidiane,Blerta do tė fejoheshe me njė nga ish nxenesit e “Liceut Francez tė Korēes” ,deri ketu asgje nuk ėshtė jo normale dhe asgje nuk tė godet veshin si njė bombe kamikaze por ky nxenes kishte lindur me 1923-shin dhe tashme kishte vdekur Po kot s’thone dashuria s’njeh limite as nė moshe as nė fe as nė ide madje as nė status shoqeror .
Dashuria ishte e kulluar si ujrat e syrit tė kalter mbas njė ditė pa vizitor pėr shkak tė zgjedhjeve Lokale .
Blerta kishte rene nė dashuri me kėtė djalosh njė ditė kur kishte shkuar nga varrezat e Korēes pėr tė mare njė frymezim modest sepse duhej medoemos tė bente njė esse 1323-faqeshe pėr ti mbushur mendjen presores sė Letrsise sė ishte menderisht e afte pėr tė qene e pranishme nė njė ore mesimi tė hapur qė do tė organizohej nga drejtori me rastin e promovimit tė Librit tė kusheririt tė tij.
Dashuria ishte me shikim tė pare Si e Ana Kristines me Oktavion vetem me ndryshimin i sė Blerta nuk kishte hipur nė Kale si Ana Kristina.
Njė faktor vendimtar qė e shtyu Blerten tė binte nė dashuri ishte fotoja e Varrit e cila ishte vendosur kohet e fundit nga familjaret e djaloshit,kjo fotografi ishte modifikur me pare nė “Foto Korca” nga vete dora e Eliano Kalemit ,nuk ishte vetem kjo, mbi varr ishte shkruar edhe njė epitaf i cili ishte teksualisht keshtu: “Mos ma prekni me dore… varrin nga mesi e poshte” Analiza e Blertes pėr kėtė shenim mpires pėr cdo lexues pensionist ishe me e gjere sė imazhi qė krijonte ajo nė fillim .
Blerta e vleresoi kėtė djalosh me karakter tė forte i cili plotesonte kushtet e vena nga imagjinata e Blertes gjate njė enderimi me sy hapur qė beri njė ditė mbasi kishte kaluar me sukses njė Detyre Kontrolli nė Kimi .
Efektet qė solli kjo dashuri tė Blerta ishin thelbesore , Ajo nisi tė bente vrap xhdo mengjes nda kodrat e parkut tė cilin e perdorte si njė vendtakimi me “dashnorin” e saj tė enderuar .Kur binte nė gjume Blerta bente njė makiazh tė rende pėr tu dukr sa me simpatike parpara syve provokues tė djaloshit me shikim tė thate pasi i mungnin syte sė j’a kishin ngrene krimbat e varrve .
Pėr ta bere kėtė dashuri realitet djaloshi i regulloi kartat Blertes pėr tė vdekur por ku u paraqit Blerta nė Vdektore Ata e perzune me shkelma duke i thene “Hallve e felliqur qė dhe vdekjes i vjen ndot”.
Por djaloshi ishte guximtar dhe e futi blerten nga mali,tani ata jetujne tė lumtur dhe perdorin 100 here nė ditė fjalen “Tė dua” e “Ti je bere pėr mua”.

Dikush me goditi nė sup , kethej koken i cuditur dhe shoh kamarierin i cili s’kishte tė prishura ti kethente njė cifti .
-Ke tė ma prishesh ca kėtė mishen o ?
Pa i thene asnje fjale j’a prisha ,rastesisht mu ndodhen leke tė prishura sė kisha vjedhur tė gjitha kishat buze ruges , njerezit besimtare vetem qincka hedhin .
Ky ambient ishte mbytes , vendosa tė kethehem nė shtepi .
Perseri levizja e makinave me solli nė mendje shkollen e mesme dhe njė djalosh qė quhej Fame ,vec fytyres sė tij s’po sillja dot gje nderment kur fap …~

Ishte njė ditė e bukur pranvere e cila nė pamje tė pare nuk kishte asgje tė vecante ,Mirpo siē dihet historikisht nė Korēe lajmin e mer era dhe e hedh kudo . Keshtu e hodhi edhe nė veshin e Fames (njė djalosh simpatik qė jeton dhe studion i lumtur nė kėtė qytet)
Lajmi ishte sa rengjethes aq edhe i gezueshem… Xhafa kishte ditelindjen !!!
Duke ditur sė Fama ishte njė djalosh guximtar , Ai s’mori parasysh keshillat e shokeve dhe u nis pėr kismet .
Ec e ec por ruga s’kish tė sosur … atehere kur shpresat e Fames kishin filluar tė shteronin dicka e zeze shfaqet pertej horizontit .Nė kėtė moment trupin e Fames e pushtoi njė ankth rengjethes ndersa nė trurin naiv tė Fames vertiteshin mijra e mijra mendime mbi pershkimin e pikes sė zeze.Atehere kurioziteti ariti kulmin, me njė hap trokues ai kerceu duke lene mbrapa gjithcka madje edhe shoket e tij qė i theshin Mos shko or trim..
Por djaloshi ishte i vendosur pėr tė aritur pertej horizontit . Ai u afrua nė piken e deshiruar . Surpriza nuk ishte e kendshme. Djaloshi priste Parajsen por gjeti Fėrrin (emri i pike sė zeze )
Pėr ta mare me sy tė mire, djaloshi simpatik i bleu njė Molto qė do tė joshte kedo, por Fėrri nuk kishte nderment ta kursente as kėtė djalosh tė vogel .Ai i beri njė bisede me teme tė pergjithshme pėr tė matur inteligjencen e Fames para sė ai tė kalonte caste tė veshtira tė cilat shkonin nė harmoni me flladin e eres qė perkedhelte floket e shendriteshme tė Fames .
Pas disa momentesh ritmike nen tingujt e kenges Fama tė Aurela Gaces ,(kenge qė i kushtohet pikerisht ketij djaloshi ) K…i Fėrrit kishte mare permasa gjigande sa mund tė krahasoeshin me Lulin e vogel qė ndodhej afer dhe priste tė hynte nė loje sa me pare .
Klithmat e Fames sė vogel si dhe lekundjet vertikale dhe horizontale tė horizontie terhoqen dhe vemendjen e Dademit. Dademi me tė degjuar u afrua afer Xhafes dhe e mbeshteste moralisht.
Pėr mbarimin me sa me pak pasoja tragjike pėr shoqerine dhe pėr vete Famen e vogel dhane njė ndihmese tė madhe Luli dhe Dademi tė cilet tashme kane mare Dekorate pėr “Heroizem tė larte” dhe si shperblim material keta moren nga 30 cope goma tė amortizuara pėr diten e veres .Kjo u be e mundur fale biznesmenit tė njohur Xhafa .Tani kete dekorate ja kane hequr Dademit sepse e gjeten duke perdhunuar tezen.

Sa mire! thashe me vete tė kujtosh nuk qenka gje e keqe , Keshtu tė ulur prane njė koshi plerash ,mbi nje gur tė sheshte nisa tė sjell nderment gjithe klasen tė pakten aq sa mund tė mbaj mend.Na ishte njė Erida …

Pasi u orvat nja dy jave nė ruget e shkreta tė Korēes ,Erida ishte e vetedijshme sė ky qytet nuk i premtonte qsgje personlitetit tė githformuar artistik tė saj dhe vendosi tė largohej qė ketu. Pasi u mendua ca nuk gjeti njė vend tė pershtatshem pėr figuren e saj,por kėtė e justifilkoi me pervojen e paket nė fushen e gjere tė artit ,keshtu vendosi tė shkoje tė pyese ndonje veteran tė trupes profesioniste tė qytetit tė Korēes .
U nis pėr nė dyqani i Cimit(punon argat nė njė dyqan mobiliesh nė stacioni i Maliqit) Psi i beri njė pershendetje tradicionale ajo i plasi pyetjen Cimit . Pėr Cimin u duk si fundi i botes,i shkreti nuk njihte asnje qytet tjeter vec Korēes dhe Bilishtit por pėr tė mos e ulur personalitetin e njė artisti Hollidrujan me justifikime naive ja mbushi mendjen Erides tė kaloje pushimet nė Bilisht.
Erida e shkrete duke besuar nė pervojen e Cimit niset pėr nė Bilisht , me tė aritur atje ajo u akomodua nė njė nga hotelet me luksoze tė Bilishtit ,vend nė tė cilin sherbehej vetem specialiteti devolli pra fasulja .
Pėr ta eksploruar sa me mire kėtė qytet ajo mori njė harte (kjo harte ishte nė shkallen 1:1)
Nė kėtė qytet asaj nuk po i pelqente asgje por perseri nuk mendoi sė nuk ishte mesuar akoma ta hante… atė gjelle aq tė shijshme siē ishte pushimet nė njje vend artistik.
Perdite e me shume po merzitej dhe nisi tė bėjė prapesi me femijet e njė lagjeje tė vjeter e Bilishtit po kjo Erida na i kishte mbushur tė 18-at dhe e zinte ligji keshtu njė ditė e plasen brenda sepse pengoi me litar njė pensionist 93-vjecar.
Keshtu terhiqe-mos e keput vajti njė 1 muaj nė Bilisht.
Aktiviteti me i kendshem gjate pushimeve tė Erides ishte nė ndeshje miqesore mes Skenderbeut dhe Spartakut tė Bilishtit .
Si njė vajze VIP-sė bleu njė bilete nė tribune dhe shkoi e vetme pėr tė pare ndeshjen ,tė gjithe u cuditen kur pane njė femer nė stdium por Erida nuk e cau fare koken.
Loja filloi tė nxehej dhe Erida nisi tė thriste nė favor tė Skenderbeut gje qė i kushtoi asaj 25 ditė nė spitalin me tė mire tė Selanikut.
Shikoni pra sa pushime tė larmishme tamam prej VIP-i. Ehe..he.

Po s’e dija si kishte perfunduar tashi , s’e kisha ndjekur Show Biz-in tė Klani po me siguri ajo do tė kishte dale atje .


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Thu 4 Jan - 17:45, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 31
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Roman pjesa2   Thu 4 Jan - 17:29

Kur mendimet mi pushtojne menjehere tre djem lafazane ,Njerit i theshin… Ndreci tjetrit …Gulle ky tjetri s’po me bie ndermet …ah po Dembo…~

Ishte njė ditė e bukur vere dielli shndriste qė nė mengjes,pikerisht kėtė ditė Ndreci sė bashku me Dembo Laviren dhe Gullen gazmor nisen pėr pushime nė Vlore
Organizator dhe sponsor i ketyre pushimeve ishte Kisha . Kushdo mund tė pyese: Pse e ben Kisha kėtė ?
Tashme dihet nga tė gjithe madje dhe organet e kishes e kane pranuar sė po ulet ndjeshem numri i Murgjerve nė bote , si gjithe Kishat e tjera edhe Kisha e Shqiperise kishte pėr detyre tė conte nė Manastir tė pakten 9 Murgjer tė vegjel
Por murgjrit duhet tė mos jene njerėz fare normale por duhet tė jene me vullnet dhe karakter tė forte . Pikerisht pėr kėtė arsye u organizua udhetimi nė Vlore
Pėr t’ju pershtatur sa me shume ambientit tė Manastirit ata u transferuan nė njė ishull tė shkrete qė njeriu i fundit qė kishte shkelur ishte njė ushtar Turk.
Sapo hyne nė kėtė ishull u ndje afshi i detit , tė gjithe u sulen drejt tij por njė ze i forte dhe me theks Grek brtiti MOS! Tė gjithe u shtangen Ai ishte Kujdestari Prift i djemve. Me pas ai i shjegoi me njė ton urdherues sė ai qė hyn nė uje apo shkel ndonje rregull tjeter do tė Perdhunohet mizorisht nga Kryeprifti i Vlores .
Kaluan disa dit dhe gjendja po rendohej sė tepermi ,ushqimi ishte shume i paket ,nga 24- ore 23 i kalonin nė Kishe 5 minuta nė Mence dhe 55 minuta nė Banje .
Kjo justifikoheshe nga ana e Kishes sė duhet tė mesohemi me sakrifica sė jeta ėshtė e veshtire madje njė prift i kendonte perdit kėtė kenge nė vrsionin HIP-HOP

Anes drites i papare
Anes detit i palare
Prane sofres i pangrene
Larg dijes i nxėnė.
Deri nė kėtė kohe Ndreci nuk e kishte ndjere merzine pasi kishte lexuar nja 23 cop libra qė i kishte mare me vete .
Guximi i Ndrecit u shfaq edhe atje , Ai u fut i pari nė uje mbas 9 ditesh pushime ke kėtė ishull . Por rojet e caktuar nga Kisha ishin shume tė vemendshem dhe e pane ndrecken lakuriq tė futur nė uje .
Menjehere e cuan nė Kryeprifti i Vlores i cili ishte njė trupmadh dhe pinte 3 Red Bull nė ditė, pa e bere fjalen dysh ai e zbatoi denimin (Pertdhunim mizor )
Nderkohe Demboja po organizonte njė kryengritje pėr tė shpetuar shokun e tij por nga naiviteti i tij u zbulua menjehere dhe sigurisht u perdhunua .Por tė nesermen Demboja u be i urte dhe nuk pesoi me asnje denim.
E kunderta ndodhi me Ndrecin i cili vazhdonte ta shkelte qellimisht regulloren e Kampit pėr tu perdhunuar c’do ditė .
Takimi i shpeshte me Kryepriftin e beri atė tė miqesojeshe aq shume me tė sa nuk po ja kethente me zilen as Mjaltit dhe as Presores sė Letersise(me celularet e shokeve sė vete dihet qė s’ka) .
Keshtu erdhi fundi i pushimeve ,vetem Ndreci e fitoi me djersen e b~~~~ njerin nga 9 vendet nė Manastir gjithashtu ai mori edhe nje dekorate pėr “Shkathtesi tė larte ne stilin PIPA” Ndersa 7 vende i moren “djem” nga qytete tė tjera tė shqiperise .
Kishte mbetur edhe njė vend tė cilin do ta zhgjidhnin me anen e shortit . Kur po hidhej shorti nga njė vrime shfaqet njė djalosh i cili i kishte kaluar 15 ditė nė njė banje tė paperdorshme…ky ėshtė ai Gulla gazmor qė permendem nė fillim tė cilit i buzqeshi fati dhe u be antari i 9-tė i Manastirit . Vetem Dembo lavira pati njė fund tragjik i cili u gjend i perdhunuar dhe i vrare nė njė kanal ujrash tė zeza.

Trupi me ishte mpire nga tė ftohtit e guri ku isha ulur por oreksi i madh pėr tė kujtuar nuk kishte tė sosur ora kishte shkuar 23:00 dhe asnje fije gjumi nuk ishte afruar afer meje .
Ande nga reshti i fundit na ishin ca karagjoze ishte njė Erjon qė i thrisnin Ari …

Mbas njė udhetimi tė kendshem nė Sarande ku dhe humbi virgjerine Ariu u nis menjehere drejt malit tė Gramozit (vendlindja e tij) atje u bashkua me shume arinj tė tjere por ndeshi me rezistencen e tyre.Ata nuk e pranonin nė gjirin e tyre.
Atehere ai u kethye nė Korēe dhe hyri nė Palester pėr tė patur njė fizik sa me tė mire, mbas 3 ditesh palester ai u kethye nė Gramoz me njė plan tė gjere mashtrimi vetem e vetem pėr tu pranuar nė gjirin e Arinjve Gramozare .
Dihet sė nė kėtė mashtrim hodhi poshte Tė atin ,tė emen ,Si dhe tė gjithe presoret e kurseve qė ben, gjithashtu pėr tė hyre nė kėtė gji ai perdori 132534 genjeshtra klasike , 3 genjeshtra tė shpikura nga mendja 367 mashtrime dhe ua drodhi 234734 here fjalen shokeve .
Por kjo ishte vetem fillimi sė Arinjte nuk zhvillojne shkolle nė Dimer por pikerisht gjate Veres .
Ai ui regjistrua nė klase tė dyte fillore . Nė fillim nuk kishte asnje shok por duke i genjyer beri miq tė gjithe klasen .
Mesimet nisen tė veshtieresohen dhe ai s’po ja dilte dot ,ju lu tė gjithe mesuesve tė tij pėr tė hyre nė kurs por asnje nuk pranonte sepse shkolla e Arinjve ishte shume e regullt dhe nuk lejoheshin kurse .Ateher nė mendjen e tij erdhi shkolla e mesme qė kishte bere gjate dimrit ,ju kujtuan si i kalonte Detyrat e kontrollit .
Me anen e kopjeve ai ariti rezultate tė larta madje mori dhe njė shperblim prej njė tasi me mjalte.
Fillimi ishte aq i lehte por mesuesita Arinj ishin shume tė vemendshem… dhe njė ditė tė mallkuar e kapen me kopje .
Pėr Arinjte ky ishte njė rast i vecante dhe mblodhen keshillin pėr ti dhene njė denim ,pas shume diskutimesh ku u permend edhe dejnimi me vdekje vebndosen ti ndalojne mjaltin pėr 30 ditė , i ndaluan pranine nė fotokopje dhe gjithmone do tė qarkullonte me roba transparente (nga keto roba i dukej gjithcka qė i kishte dhuruar zoti natyra dhe e ema).
Gjithashtu nga kontrolli qė ju be nė shtepi ju gjeten Projekt-kopje pėr 20 vitet e ardhshme,200 ton Mjalte dhe disa libra dhe fletore tė shokeve tė klases.
Nga vezhgimet tona vihet re sė mbas gjithe ketyre sanksioneve ai ka modifikuar sjelljen dhe nė vitin e IV ka premtuar sė nuk do tė genjeje nuk do tė kopjoje nuk do tė shkoje nė asnje kurs dhe nuk do tė mbaje nė goje asnje shok klase .

Ashtu si bangat edhe Kujtimet e Ariut ishin prane atyre tė Isides e cila…

Pushimet e Isides nuk ishin pushime . Me mbarimin e shkolles Klasa e Isides organizoi njė udhetim nė Sarande, mbas ketij udhetimi ajo filloi tė interesohej sė tepermi me Politiken dhe i degjonte perdit Lajmet e ores 7:30 nė Tv Klan . Njė ditė me mot jo tė pershtatshem pėr tu ulur jashte nė “Vila Korca” ajo qendroi nė shtepi dhe po degjonte lajmet edhe nė stacionet e tjera , atje pa sė nė bregdet u dogjen tė gjitha Gomonet .
Njė furtune fryu nė mendjen e Isides dhe shkateroi c’gjeti perpara duke ja cuar dem 11 vjet shkolle.
Keshtu duke shruar njė leter lamtumire u nis pa lene adrese.
Fundi i ketij udhetimi ishte nė Fshatrat bregdetare tė Vlores … jo pėr plazh jo.
Si duket furtuna kishte lene njė pjese tė vogel paprekur dhe Isida e ngriti biznesin e saj edhe atje por jo me Buke por me Trafikim Qenjesh Njerezore .
Biznesi po i ecte pėr mrekulli, duke cuar klandestine nė bregun tjeter ajo po fitonte aq para sa Vaska nuk i fiton as me 10000000000000000000000000 buke
Mardhenjet Shqiperi-Itali po keqesoheshin pėr shkak tė mbipopullimit tė Italise nga klandestinet Shqiptare , atehere njė operacion blic i Policise Shqipetare nė bashkepunim me Guardia di Finanza bene tė mundur rethimin e Isides nė lagunen e Nartes .
Siē ndodhi me tė gjitha gomonet e kapura nė bregdet ashtu do tė ndodhte edhe me Isiden .
Nė ceremonine e djegjes sė Isides mori pjese edhe vete Kryeministri Nano .
Pėr ti vene zjarin Isides u angazhuan Forcat e Nderhyrjes sė Shpejte tė Repartit 100 por nuk e paten tė lehte ti vene zjarin sė perberja e brendeshme e Isides nuk ishte Ajer por njė lende Fluide e pa hasur me pare.
Zjari zgjati 30 ditė dhe pėr tė shuajtur atė mori perseri pjese Kryeministri Nano sė bashku me bashkeshorten e tij Xhoanen tė cilet i bene nga njė Sh …… tė madhe ketij zjari dhe e shuan.

Sikur nuk i besova dhe aq kitij kujtimi por perderisa ishte regjistruar nė memorje e mora si tė vertete mbi 23-shin kishin kaluar vetem 3 minuta ,kisha pune tė madhe pėr tė bere ,ishim 35 nxenes nė shkollen e mesme duke perfshire edhe firot gjate rruges.Po nė fund tė fundit s’i mbaj mend tė tere ,ka dhe nga ata “Stilolapsa qė nuk shkruajne” nė memorjen e tė tjereve... Dhe menjehere sec me erdhi nė mendje njė Dhak.. Dhak qė s’me kujtohet emri i vertete sė bashku me njė Dr. tė klases…


Ishte njė ditė e Premte kur Dhaku po behej gati pėr tė shkuar nė Tirane ,nervoziteti kishte aritur, kulmin para sė tė hynte nė shtepi i zhdepi nė dru nja dy evgjiter tė vegjel .
Gjate gjithe nates ai shfletoi disa libra dhe pyeti komeshinjte sė mos dinin ndonje gje pėr Tiranen por ati s’i hynte nė tru asnje gje ,Arsyja e vertete e ketij udhetimi nuk ishte turistike sė tė ishte pėr Dhakun pėr 100-vjet nuk shkonte por ishte njė provim pėr gjuhen Italiane gje qė ai e kishte haruar fare nga stresi i mosnjohjes sė qytetit.
Nė kėtė udhetim ai shoqerohej nga Dr.Andi dhe Fama dhe disa tė tjere .
U nisen nga Korca nė oren 14:00 pėr tė aritur sa me vone nė Tirane, qė nė hyrje tė Elbasanit nisen tė ndiheshin ethet e Tiranes .
Hyne si triumfatore nė Tirane por Dhaku nuk po merte dot ajer nga levizjet e shumta tė njerzve .
Problemi i momentit ishte sė ku do ta kalonin naten ,Dhaku dhe Dr.Andi po vrisnin mendjen tė gjenin ndonje Hotel po s’ua hante syri tė leviznin neper Tirane .
Fama me njė qetesi tė lakmishme tha: –Po pse nuk fleme ketu nė lulishte nė ?
Vec Dhakut dhe Dr.Andit buzeqeshi edhe vete lulishtja ,nata kaloi pa shume peripeci ,ra pak shi por nuk i shqetesoi shume djemte .
Tė nesermen Fama u ngrit i pari dhe i zgjoi edhe shoket , Problemi i djeshem u zgjua bashke me ta . Si do ta gjenin rugen pėr tė shkuar nė vendin ku organizohej provimi .
Kur degjohet njė xhirim i forte gomash ,tre koka u kethyen andej sikur perisnin dicka qė ti shpetonte edhe kesaj radhe , Kur shikojne makina ishte njė Fiat Panda me targa tė Korēes dhe brenda saj Kici.
Me njė miratim nė forme triumfi festoi Dhaku kėtė sukses tė dyte nė Tirane por Dr.Andi nuk na i priti edhe aq mire kėtė pamje
Ashtu siē pritej Kici e la Dr.Andin ta ndiqte nė kembe makinen pra mori vetem Dhakun dhe Famen ,Dr.Andi si njė maratonomak e ariti makinen luksoze tė Kicit dhe madje e kaloi .
Kur hyne nė sallen e provimit tė katandisur si refugjate asnjeri nuk mendonte tė jepte provimin por tė shplodheshe pak .
Dy jo njė po e mbaruan edhe provimin dhe menjehere frymen e mbajten nė furgonat e Korēes me tė cilet mbriten nė vendlindje .
Ky udhetim sherbeu si mesim pėr ta, qė atė ditė Dhaku nuk esht larguar me nga Korca dhe i kaloi pushimet vetem i ulur nė Lokali i Lulit.
Ndersa Dr.Andi zhvilloi edhe disa udhetime deri tė fushat e minifutbollit “Anistia” dhe “Free time”..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 31
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Roman pjesa3   Thu 4 Jan - 17:31

Papritur nė rruge shikoj njė grua qė po i shpiegonte me inat pafajsine e saj njė buri,kjo sec me solli ndermend njė llafazane …

Menjehere kuptohet sė me ke do tė kemi tė bejme. Qė nė moshe tė re personazhi yne ėshtė perpjekur tė bėjė pjese nė boten e spektaklit dhe tė medias.
Si njė person mjaft publik dhe popullor nė shkollen e mesme “RAQI QIRINXHI”, karieren e ka filluar si Senatore e klases sė pare IC nepermjet njė fallsikimi nė dokumentacionin e votave dhe njė korruptimi tė lehte tė komisionit naiv (i cili prbehej nga Ndreci dhe Dembo Lavira). Me pas tentoi tė behej deputete e viteve tė dyte gje qė ia arriti pasi si kundershtar kishte njė Gay. Vitet e tjera ndonese e ngopur me rryshfete tė majme, nuk pranoi tė behej me senatore por veten e mbante si tė tille nganjehere nė syte e tė tjereve.
Etja pėr pushtet ėshtė instikti i saj primar qė kur ka lindur. Thuhet sė qė e vogel, nė kopesht , nuk linte asnje femije pa ia shkulur floket ose gershetat dhe tė gjitheve ia zinte dhe ia drejtonte … Ato.
Pėr vehte , asnjeri nuk guxonte t’ia prekte.Prandaj tani i ka tė dredhura nė maksimum me 123335340000056001226600887 kokorridhka.
Para pak kohesh, ajo filloi tė bėjė pjese nė Media. Ishte njė nga ato qė flasin , degjojne dhe shikojne cdo gje ndryshe. Sesi i dukeshin gjerat Eftioles dhe Nardit. Cdo tė shtune nė vend tė Liebe Sunde degjonim si budallenj nė radioja qė mban emrin e qytetit tone, budallalleqet me thase tė tyre dhe tė korcareve tė falimentuar. Nejse , kohe e kaluar.
Ka zera qė Eftiola Ngjala do tė kandidoje si kushuriri i saj Spartaku, pėr krietare Bashkie , por nė Korēe. Ėshtė nė procesin e mbledhjes sė firmave dhe tė gjetjes sė grupimit politik, por duket sė do tė perfaqesoje partine e Antikontrabandes me kryetare Stiliola Hashashi nga Barmashi.
Edhe media vizive nuk ka mundur si tė mos i bėjė balle Eftioles. Minimumi qė mund tė behej ishte njė interviste , pasi projektet janė mjaft afatgjata madje deri pėr nė Eurovision. Kesaj rradhe Eftiola doli tek TVk… , tek emisioni pėr tė rinj 60 vjecare “Studio S’ka Kontakt”. Nė intervisten interesante shpalosi veten e saj me sė miri. Hobi i saj ėshtė boksi nė pershtatje tė agresivitetit tė lindur. Nė kohen e saj ajo tentoi tė arratisej nė Amerike me deshiren gati utopike pėr t’u ndeshur me tė madhin Muhamed Ali. Si boksiere e peshave tė renda ka perspektive pėr tė ardhmen. Kėtė mendim e ka shprehur edhe menaxherja personale Irsida Dobe , njė ish kampione XXXXXXL e peshave mega tė renda.
Tė metat qė ka ajo i di shume mire. Thote sė ka njė hunde shume tė madhe dhe kur ngrihet nė mengjes i ze diellin komshiut me tė. Kur gaboi nė krijimin e hundes sė Eftioles , Zoti, harroi tė bente nja dy a tre “Undo”dhe ia la me kėtė ditė siē e ka sot.
Gjeja qė Eftiqia ka me inat ėshtė Ndr…. dhe sidomos mjetet mbrojtese si psh. Helmeta Jeleku antiplumb etj.etj.;
Papritur nė pranvere ajo dhe familja e saj , merr vesh sė do tė behej me njė vella a njje moter tjeter . Gezimi i madh e beri qė tė recitonte fuqishem nė Olimpiaden rinore tė teta Nondes, atė poezine e bukur : “COK GYZEL” qė ia kushtonte mamit femijes tė pa lindur ende dhe babit…tė feimjes.
Erdhi vera dhe bashke me tė lajmi i mrekullueshem sė i ati “me njė tė shtene kishte vrare dy”. Pra ishin dopjo,doppio,cift, dubble click.
Nė mes tė pushimeve erdhi surpriza . Kishin qelluar binjake moter e vlla tė dy vezeve tė ndryshme dhe linden qė tė dy njekohesisht.
Pervec gezimit , me kaq mbaruan edhe pushimet e Eftioles pasi u bene kater vellezer tani pėr tani dhe mbase me shume pėr me vone. Do t’ duhet tė rrite dy qurramanet deri nė moshen kater vjecare sė pastaj me tė pare , me tė bere, s’i dihet sa lojtare do tė kėtė skuadra.

Sec mu kujtuan keto punet e qeverise jo parlamenti ,qė kane qene ateher dhe me keto mu kujtua njė “cope” qė e mbante veten si udheheqse tė Shkolles.por kjo ndryshe nga tė tjerat kishte shkruar njė peralle naive nė mendjen time si vete personi.

{SI TĖ GJITHA PERRALLAT EDHE KY, MEGJITHESE ĖSHTĖ PERSHKRIM I VERTETE, FILLON ME SHPREHJEN MJAFT TĖ NJOHUR NGA TĖ GJITHE:}

NA ISHTE NJĖ HERE nje Njė vajze, me falni!
Jetonte nė njė qytet nė juglindje tė shqiperise tė quajtur Korēe dhe e kishte shtepine gati nė qender. Adresa e shtepise sė saj ishte “Rr. Koci Bako, Banesa Nr.10” sa ngjitje rrugen nė krah tė Kinema Majestik, deri aty ku mbaronte asfalti dhe pastaj ktheheshe majtas. Ishte njė shtepi gati tri kateshe qė i ngjante njė vile.(Pėr me teper informacion si dhe pėr abonimet apo leshimin me qera tė ambjenteve tė ndryshme tė viles, merrni nė telefon nė nr. e celularit 068234581*, ose kontaktoni nė ambjentet e baneses cdo ditė nga ora 00:01 deri nė oren 24:00)
NEJSE; Kthehemi nė teme.
Harruam qė tė thonim emrin e vajzes, por kuptohet nga vete titulli. Ajo quhej INA dhe ishte e familjes mjaft tė njohur tė Sallameve me falni tė Zallemeve.
Cilesite e kesaj vajze kapricioze mbase mund tė themi sė ishin me tė shumta sė mangesite.
Cdo ditė , ajo rritej me njė kulture tė gjere. Lexonte mjaft libra jashteshkollore tė autoreve qė s’ia mbante mend emrin ose s’kishin emer fare . Sė bashku me to, rregullisht plotesonte revistat Rebus,Fjalekryqi apo lexonte Intervisten dhe disa revista qė nuk thuhen.(Nė po ju themi disa por vetem shkronjen e pare:”P…..r ,E...s , S.x , etj,etj”
I pelqente sė tepermi Filozofia , por me teper Hamburgeri dhe Sufllaqja si dy filozofet me tė preferuar.
Thuhet sė referati qė ajo mbante nė oren e kesaj lende nė shkolle, zgjaste pikerisht sa kohezgjatja e njė dreke apo darke tė zakonshme (merrni me mend sa shume!).
Menjehere temat qė ajo zgjidhte hapnin njė debat teper tė thelle sa nuk mbetej asnjeri pa kundershtuar.
Nga fundi i klases shpesh degjoheshin disa pergezime nga “Rrepisti,Doktori,Alabaku,Fama apo Ariu dhe Ps-ja”qė i thonin njezeri: - Kot qė fole!
Por debati vazhdonte dhe faktet qė nxirrte pėr here tė dyte, kundershtonin ato tė heres sė pare pasi keshtu kishte thene njė filozof anonim.
Vazhdojme me cilesite e tjera duke kaluar dashamiresisht me virtytet me tė spikatura tė saj qe e dallonin nga shoqet e saj. Ora e matematikes apo e fizikes ose shkencave tė tjera, kalonte shpejt, mbasi pas pergjigjeve rrufe tė Ndreckes (edhe po tė ishin gabim nga nxitimi), vinte njė ze i kumbueshem nga mesi i klases qė pergjigjej identik si i pari dhe shoqerohej me njė tundje koke nė shenje pohimi.
Qejfi i Ines ishte gjuha italiane dhe profesori simpatik i saj. Mbas fjaleve tė thena mbrapsht ose tė theksuara gabim, kuptohet qė edhe vleresimi do tė ishte maksimal.
Do tė ndalemi pak tek hobet e saj.(kjo sepse numeronte me mijera tė tilla tė mbyllura nė sirtaret e endrrave ):
1. (Pa diskutim) -USHQYERJA e shendtshme me c’permban pazari, Fast-Foodet apo dyqanet
2. (Sigurisht) -TELEVIZIONI dhe SPEKTAKLET ku futeshin recitimet me ze tė larte apo edhe pyetjet naive troc.
3. (Domosdoshmerisht) - FILOZOFIA dhe Theniet e urta tė analisteve xhenerrik pompiste
4. (Nė menyre instiktive) -ITALANCJA
5. (Natyrisht) - KIMIA e Kursit
6. (Pėr pak kohe) - TALK SHOW-et nė gjuhen ingleze
7. (Pashmangmerisht) –
8. Lista vazhdon…………………………. ………………………..

Sukseset e arritura nė vitin e trete ia rriten sė tepermi vullnetin pėr tė ditur nė lidhje me boten. Pėr kėtė shperdoronte me sė miri Internetin duke hyre nė faqe me permbajtje explicite dhe duke degjuar kenge Indiane nė sfondin e mirenjohur Kamasutra.
Me mbylljen e mences sė quajtur “Gjirka”, pėr tė filluan hallet. Qė javen e pare tė prishjes sė kjoskave, u ndodh nė trileme.I duhej tė zgjidhte nder lokalet e paket me gatim pėr t’a bere tė preferuar.
Gjithashtu kishte njė problem tė dallonte kur Dhjete dollare $ dhe kur Njezet Dollare $.
Me mbarrimin e vitit tė katert do t’i duhet tė zgjedhe, por ajo e ka tė qarte sė do tė shkoje nė shkolllen e famshme tė Miletit pėr t’u bere FILOQOFTE
Aktualisht, Ina, frekuenton Premier-in nga mengjesi nė mbremje, thyen monotonine ,dhe cdo gje qė ben mbetet unike nė specien e vete tė paperseritshme.


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Thu 4 Jan - 17:37, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 31
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Roman pjesa4   Thu 4 Jan - 17:32

Nje perpelitje ndjej ne xhepin e majte , shikoj se po me binte zilja e celularit .Ora po shkonte 24:00 ,kjo zile sec me ngjalli nje deshire pėr tė zgjuar tė 180 personat qė ia kisha tė regjistruar ne memorien e teltfonit.Fare rastesisht shikoj numrin e nje Entjona qė kisha pasur ne klase, edhe kjo kishte nje histori…

Entjona ėshė njė vajzė me njė vizjon tė qartė pėr jeten(pra me pamje nga deti i Prespes),hobet dhe kenaqesite e saj janė tė shumta por gjeja qė i jep me shume kenaqesi ėshė Detyra e Kontrollit sidomos ne lendet ku mesuesi nuk ngrihet nga vendi .
Sė bashku me banden e saj ajo bente njė eksplorim tė mire tė parkut dhe kethehej e qete ne shtepi ,por kjo gje sa vinte dhe po e merziste .
Duke fallsifikuar disa dokumenta Entjona na u paraqit ne konsullaten Greke si ēobanke ,ata tė shkretet e hengren dhe j’a dhane vizen .
Tani me vize ne dore ndihej me e sigurt dhe i luvdohej shoqeve se do tė shkonte me pushime ne Greqi ,ne plazhin e Kalkidhiqi-se .
Pas njė udhetimi pakashume tė lodhshem mbriti ne njė fshat tė Greqise qė ja thoshin emrin Kacuraqis ,pasi u clodh pak doli njė xhiro neper fshat por nuk pa asnje det madje asnje pellg me uje se kanalizimet e ujrave tė zeza ishin tė nendheshme .
U kethye ne shtepine qė kishte mare me qira ku gjeti njė bure me floke tė gjata , me pas mesoi se nuk e kishin sjelle pėr pushime por pėr ta perdorur .
Diten e pare ky buri Grek i mesoi regullat se si duhet tė sillej dhe me pas diten e dyte nisi nga puna rregullisht ,
Fillimi ishte i veshtire se ajo ne Shqiperi nuk kishte bere pune tė tille pasi ishte mesuar qė ja bente e ema por u mesua dhe e bente aq mire atė pune sa greket nisen tė mos i perfillnin me grate e tyre.
Duke qendruar gjithe diten ne atė dhome mbytese dhe duke kaluar “palackat” e grekerve neper duar ajo filloi tė mendoje pėr aratisjen nga ata njerez qė po e shfrytezonin . Protesta filloi me refuzimin e klienteve tė cilet kishin fituar tashme besimin tė ajo ,por pasi iu ushtrua dhune nga tutoret e saj nisi perseri punen ne atė dhome tė tmershme .
Pesembedhjetediteshit po i vinte fundi dhe kishte problemin e familjes, si do i lajmeronte pėr hallin qė e kishte zene .
Por aty pėr aty i erdhi njė leter qė nga adresa ngjante se ishte nga prinderit ,nxitoi menjehere ta hapte dhe keshtu ishte , e mahnitur meson nga kjo leter se kete procke j’a kishte bere i ati me tė emen ,ata justifikoheshin se Entjona nuk punonte fare ne shtepi dhe e derguan atje pėr tė mesuar se jeta ėshė e veshtire pakashume pėr ti hequr dembelizmin.
Gjysem e dermuar ajo kethehet ne Shqiperi por aman me mendje tė mbledhur, qė diten e pare ajo takon shoqet dhe u tregon se c’e gjeti ne Greqi.
E shkreta kishte punuar pėr pesembedhjete dite ne njje lavanderi Greke dhe lante robat e grekerve .
Kur po u tregonte shoqeve pėr kete ngjarje i ra ndermet se sa shume kliente greke kishte kapur dhe atje i lindi deshira tė behej lavazhiere.
Tani punon e qete ne njė lavanderi tė Korces ku dhe ka zene shume miq ,pasi ka njė partner tė besueshem.ARIEL.

E di qė publiciteti paguhet por keto hollesi jane tė nevojshme .Kujtimet vazhdojne paraden me nje vajze qė …

$ $ $ -Kuptohet qė kemi tė bejme me nje qė e ka qef biznesin.Keshtu ėshtė, Laura ėshtė nje biznesmene e zonja .Ajo e ka filluar karieren e saj si biznesmene qė ne moshe tė vogel kur shperndante mastika ne shkollen tetevjecare(shtadhjecfare) me pas ne shkollen e mesme nisi tė shperndante droge ne banjat e shkolles .
Talentin e Laures pėr kete pune e vune re edhe agjentet e Fefad Bank tė cilet i bene asaj nje oferte pune . Ajo pa thene as po as jo, tė nesermen ne oren 07:30 u paraqit tė dera e Bankes .
Menjehere filloi puna ,Diten e pare Laures i qelloi tė conte nje shume prej 1 000 000 $ ne degen e Fefadit ne Maliq .
U nis pa shprehur asnje shenje miratimi madje fytyra e saj nuk shprehte asgje .
Me nje valixhe prej 1 000 000 $ ajo hipi ne autobuzat e Maliqit pa e prishur terezine .
U ul ne nje vend prane nje plaku dhe e leshoi valixhen atje prane , pėr cudi s’po ja ndante syte .
Plaku ishte nje ish i burgosur politik qė kishe qene ne nje miting ku kerkonte leket e burgut,ca me hir ca me pahir ai i nxori tė verteten e valixhes Laures .
Kur ariti autobuzi ne Maliq plaku u ngrit i pari dhe e mori valixhen ,Laura e pa dhe … normalisht dihet se c’beri , e la plakun tė ikte i qete ne punen e vet .
Me kete qetesi ja dha lajmin edhe Presidentit tė Fefad Bank i cili i sekuestroi tė gjithe fisin Laures . Haruam disa hollesi Ky Presidenti i Fefad ishte nje djalosh 60-vjecar qė Laures i pelqente shume sepse kishte karakter tė forte .Keshtu u martua me tė .
Me kete manover Laura shpetoi tė gjithe fisin nga persekutimi moral.
Tani jeton e qete dhe perseri meret me biznes por me ndryshimin se nuk mban me shuma tė medha me vete (jo me shume se 100 leke tė vjetra ) .
Qė atehere i’a kane mare leket qė kishte me vete edhe 32 here tė tjera por pa zarar. 32 mije ka humbur.

Fillova tė behesha me optimist pėr jeten kur degjoja tė tilla histori.Dicka po trokiste ne memorje perseri pushuva se menduari pėr ta degjuar…

Vera e vitit 2003 ishte shumė intensive pėr Petrinen ,Kushdo qė e njneh nga afer do tė thoshte se gjithcka ėshtė intensive pėr tė .
Por kjo vere ėshtė vertet intensive dhe e vecante sepse Petrina i ka vene detyre vetes qė vec regullimit tė fizikut gje qė kerkon ta arije me 10-minuta vrap cdo tre dite, edhe nje formim intelektual tė gjithanshem .
Intelekti i Petrines peson ritje perdite nga leximi i revistave javore si : Korcari i vogel, Trendy, Ferma Moderne, kete revisten e fundit e ble c’do numur pa perjashtim se i shkon pėr shtat si nga pamja e jashtme ashtu edhe nga idete qė e karakterizojne personalitetin e saj.
Kurset pėr 9 nga 12 lendet qė behen ne shkolle nuk jane tė vetme pasi ajo zhvillon edhe kurse tė tjera si pėr gjuhe tė huaja pėr Parukiere pėr Punonjese Sociale ne Varezat e shume tė tjera tė cilat nuk kane nje emer tė percaktuar akoma pasi jane pėr here tė pare ne Shqiperi dhe madje edhe ne Bote.
Italishtja pėr tė nuk hyn ne gjuhet e huaja pasi ajo studion ate 4-ore ne dite pėr tu bere me e zonja se Presori i Italishtes.
Po Anglishtja ?. Nga Anglishtja e gjeti belaja sepse terthorazi kjo lende i solli asaj edhe shume telashe .
Dalja e Petrines ne “Tv Korca” ka shkaktuar nje debat tė gjere ne Qytetin e Korces pėr arsye se nuk njihej kush ishte ne tė vertete personi qė u paraqit me emrin Petrina.
Pėr kete mister u ngriten edhe Euro Lloto ku koeficenti se personi mund tė ishte Petrina ariti deri ne 35.00 .
Mbas shume debatesh ky mister u zgjidh por Petrinen nisen ta ngacmonin ne rruge gje qė e detyroi ate tė mos levize me ne kembe por me automjetin e saj (njė biciklete me rrota ? 7 cm.)
Mirepo kjo nuk e rregulloi dot gjendjen se ngacmimet vazhdonin serish, keshtu kuvendi i familjesh me President dhe Sovran tė Atin e Petrines Unanimisht vendosen ta fejojne me tė parin qė do ta ngacmonte .
Petrina e ndjente se ky ligj i dale dhe i votuar nga i Ati godiste rende fushen e ndjenjave por kushtetuta e vendosur me pare nuk e permban kundershtimin ose moszbatimin e nje ligji tė dale nga ai institucion.
Keshtu pėr ti shpetuar tė pakten edhe nje cast me shume marteses del vetem naten.As kjo nuk e shpetoi . Nje evgjit qė i kishte zene pusi dhe i maskuar nga eresira ariti ta kapte Pertinen pas krahu.Kjo plotesonte kondicionet e vena ne Ligj pėr tu martuar.
Mbas nje dasme jo shume tė bujshme me nje Karoce Evgjiti e coi Petrinen ne shtepine e tij qė ndodhej ne disa ish-mgazina prane Harqeve .
Deri ketu asgje nuk i kishte pelqyer Petrines por ky mendim vazhdoi sa filloi mbremja e pare e marteses, se pastaj …
Menjehere Petrina u nda nga tė afermit e Djalit dhe tani jeton e lumtur ne nje dhome bashke me burin e saj.
Perdite ajo ben gjelle,ben buke, mbush uje dhe ………QEF.24-ore non stop.

Meqenese filluam me yjet e vazhdojme me ta,edhe Kristi nje yll qe nuk ndricon eshte...

Pushimet e Kristit filluan disi ndryshe , ato nuk filluan ne daten 8 Qershor por ne 20 Qershor pikerisht diten qe u ndane Rezultatet e vitit te trete .
Kete dite te mallkuar Kristi do ta kujtoje deri ne pafundesi ,
Mbas nje nate gjithe endra mengjezi erdhi dhe Kristi se bashku me Nikon (Babai i tij)dhe te emen u nis drejt Skolles “Raqi Qirinxhi” …atje pati disa aktivitete naive qe ja cuan nervat ne qiell Nikos ndersa Kristi po e kalonte kendshem duke soditur Lulet e se II c.(jo femrat mo jo vazot e luleve).
Notat e klases se III c dhe te disa klasave te tjera u ndane ne sallen e madhe,nxensve me rezultate me te larta po ja shperndanin duke thirur emrat mirpo Kristit nuk po i degjohej emri . Nikoja ne kete moment mendonte se “Nuk kishte erdhur Ministri i Arsimit dhe nuk kishte kush t’ja jepte deftesen djalit te tij, Kristit”
Por ndodhi krejt ndryshe deftesa Kristit i erdhi dorazi nga nje nxenes i vitit te pare.
Me nje qendrim hironik i ati i Kristit as nuk ja hodhi syte defteses pasi ishte i bindur se nuk kishte asgje tjeter vec 10-ve.Por kur po zbriste shkallet e shkolles e pa fare shqarazi qe Kristi e kishte 10-te vetem ne Fiskulture, Ketu pra qe ne mezin e shkalleve te katit te dyte te shkolles “Raqi Qirinxhi” filluan pushimet e Kristit.
Nje goditje ne koke i shkqktoi Atij marje mendesh dhe i zbriti shkallet ne nje menyre te cuditshme po keshtu edhe gjate rruges ai luante me te atin me nje loje qe ne jeten e perditshme e quajne “dru” .
Nikoja si njeri i repte i ndaloi Kristit vajtjen ne Fshat te gjyshja gjate gjithe pushimeve dhe ne vend te vajtjes ne Fshat do te shkonte ne plazh ne Greqi me pjesen tjeter te familjes .
Mirpo ky M.. Plazh na rastisi pa natyre te gjelber .
Keshtu jeta e Kristit po beheh nje Ferr i vertete Gjate 15 ditesh pushime, ai ndertoi 13254 kala tė vogla 244 kala mbi 1.5m si dhe 9 kasolle mbi 2m te larta por perseri perberja bimore e Reres ishte e paket dhe Kristi s’kishte me ke te fliste keshtu u perpoq dy here te vrase veten duke prere damaret me sakte vendin ku jane damaret se me vone na doli se Kristi s’kishte fare damare !!! Mjekesia Greke u mahnit dhe e deboi nga tokat e saja .
Nga Dogana e Kapeshtices Kristi u zhduk duke hyre ne shkuret perreth
Qe ate dite nuk dihet me asnje lajm mbi kete djalosh por policia po e kerkon ne c’do vend te gjelberuar te Qarkut te Korces .
Shpresojme qe me fillimin e Shkolles te kethehet edhe Kristi ne shtepi .


(Sic e lene Autoret e medhenj ashtu edhe ne nuk do ti ve fund por do ta kepus ketu vepren tone, si nje filiz.
Fundin e personazhit kryesor do tė keni kenaqesine dhe nderin ta mendoni vete, por me pare duhet tė gjeni cili ėshtė personazhi kryesor).

U ketheva i qete ne shtepi duke kenduar kėngen Dilajlajlaj.Karagjozi@hotmail.comHartuar sipas programit tė miratuar nga Ministria e Arsimit, Shkences dhe Shpikjeve Publike.
U dorezua ne shtyp nje dite me shi .
Doli nga shtypi tė Premte.


Tirazhi nja dy kopje Formati 70 x 100/16 Stash 2204-82
Stypur ne shtypshkronja “Pe kotti” Korce 3002
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 31
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Post roman   Thu 4 Jan - 17:42

Per te gjithe ata qe ende nuk e kishin lexuar romanin, sqarojme se eshte shkruar me dashamiresine me te madhe nga disa autore te ish klases IVc matura 2004, pa asnje qellim fyes.
I gjithe materiali eshte frymezim i sajuar ne mendjen e autoreve duke u mbeshtetur disi ne realitet.

Duke kerkuar respektimin e te drejtave te autorit, ju ftoj te mos e perdorni per qellime negative.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
OniAlb
WebMASTER
WebMASTER
avatar

Male
Numri i postimeve : 132
Age : 31
Vendndodhja : Here ketu here atje...por me shume atje...
Profesioni : Juridiks
Registration date : 18/06/2006

MesazhTitulli: Re: Klasa Ivc Matura 2000-2004   Thu 11 Jan - 5:29

Nuk mund te rija pa vendos dhe kete foto ne forum...ishte me me madhe se mua...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.RaqiQirinxhi.com
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 31
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Krishtlindje 2006   Mon 15 Jan - 15:33

Po kjo foto?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
OniAlb
WebMASTER
WebMASTER
avatar

Male
Numri i postimeve : 132
Age : 31
Vendndodhja : Here ketu here atje...por me shume atje...
Profesioni : Juridiks
Registration date : 18/06/2006

MesazhTitulli: Re: Klasa Ivc Matura 2000-2004   Tue 16 Jan - 4:03

E bukur kjo foto po aman Lizen dhe Jezusin nuk i kemi patur ne klase ...rastesisht kane dale me ne per kafe.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.RaqiQirinxhi.com
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 31
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: EHE   Fri 19 Jan - 14:32

Sa shoqeri te zgjeruar qe kemi edhe ne bre te keqen. Ke s'njohim?
Kam nje material me poshte qe mu gjend ne xhepin e nje placke te vjeter qe nga gjimnazi. Eshte nje ore letersie:


Ja filloi letersia
Po vjen Lili dhe Kimia
Dite e bukur dhe me diell,
Blertes mendja kushedi c'i pjell.
Librat hapur ne cdo bange,
Thone qe Dhaku eshte bere mange.
Gjithe vajzat jane stresuar,
ndersa djemte jane duke menduar.
Ke do ngrere letersia,
Kujt do t'i bjere llotaria.
Ja provimet po afrojne
dhe ne pyetjet duhet te mbarojme.
Diskutim me marifet,
vec Eftiola degjoet qe flet.
Ben dhe Fama ndonje shaka,
mos mendoni se eshte budalla.
Leftioni sec ngacmon Mignen,
ndersa Kristi leshon sirenen.
Fotografon Ciu me celular,
Naumaqi ja mbeshtjell me bar.
Ja dhe Andi fut batutat,
Xholloja perdite shton kushtetutat.
Denisa si gjithmoe e stresuar,
Me Julin te mungoje ka harruar.
Isida byrrecke nuk hengri sot,
Entiones sec i ankohet me lot.
Davanski gjithmone e gezuar,
Erdhi mosha per t'u martuar.
Rradhe-rradhe vjen Historia
Oren tjeter vjen Kimia
Ata qe harruam pa kujtuar
jane me teper te stresuar.
Dita shpejt kaloi edhe sot,
Imagjinoni si do te jete mot.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Klasa Ivc Matura 2000-2004   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Klasa Ivc Matura 2000-2004
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.RaqiQirinxhi.com :: Diskutime :: Klasa ime-
Kėrce tek: