www.RaqiQirinxhi.com

www.RaqiQirinxhi.com
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 Bashkimi i Raqistave...

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
kosti_fr
Agjent
Agjent


Numri i postimeve : 20
Age : 32
Registration date : 07/02/2007

MesazhTitulli: Bashkimi i Raqistave...   Wed 7 Feb - 16:14

Pershendetje!

nepermjet ketij mesazhi doja ti drejtohem me teper Vasianit meqenese kam me shume koefidenca...

siē e dini eksiztojne 2 forume http://njeshateraqit.superforumi.fr
dhe forumi juaj http://raqiqirinxhi.phpbb9.com ... administratoret e te cileve besoj se kane qellim te krijojne nje komunitet te madh te nxenesve te shkolles Raqi Qirinxhi ne internet.
Une si administrator i forumit tjeter te siperpermendur, duke pare qe nr i postimeve ne forumin tim po i kalon 3000 dhe anetaret rriten dita dites propozoj te ekzistoje vetem nje forum dhe te gjithe qe kane mundesi te kontribuojne ne perforcimin e njerit prej tyre. E them kete sepse po me behet bezdi te merrem me moderimin e postimeve te anetereve. Pra doja te kisha nga nje moderator per cdo forum ose/dhe nenforum.

Kjo mendoj te jete vetem si grupim fillestar i gjith raqistave ne nje komunitet te vetem; me pas jam i mendimit te avancohet duke mos perdorur me phpbb i hostuar falas, plot me baner nga google, po te behet nje kerkese per bazen e te dhenave dhe i gjith forumi te transferohet ne vBulletin, qe mendoj un se eshte me mire per te gjithe. Per ata qe nuk njohin informatiken mund te duken terma pa kuptim, po ata qe kane njohuri dhe qe deshirojne te diskutojne per kete fakt i mirepres sugjerimet me kenaqesi. Per ata qe nuk e dine cfare eshte phpbb dhe vBulletin po mundohem ta shpjegoj pergjithesisht: phpbb eshte nje lloj forumi, scriptet e te cilit jepen falas me pas duhet hostuar diku ne internet per te ndertuar forumin sic mund te jete afersisht dhe ky ku po shkruajme, me ndryshim se ky i fundit eshte hostuar falas dhe se ka banera (reklama nga googel sic jane ato me siper)... ndersa vBulletin eshte forumi shqiptar

Po e mbyll me kaq, pres mendimet tuaja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
OniAlb
WebMASTER
WebMASTER
avatar

Male
Numri i postimeve : 132
Age : 31
Vendndodhja : Here ketu here atje...por me shume atje...
Profesioni : Juridiks
Registration date : 18/06/2006

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i Raqistave...   Thu 8 Feb - 7:18

Ideja eshte shume e kendshme por menyra se si ti e kerkon eshte jo korekte..Megjthate une jam i gatshem te bashkepunoj ose me sakte kam bere gati nje host pa banera por kam pasur probleme me database .
Megjithate pres pergjigjen e Vasjanit duke ditur qe atij i eshte drejtuar kerkesa!

www.avvarensi.it/forum/install/

Kalofshi mire!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.RaqiQirinxhi.com
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 32
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Forumi   Fri 9 Feb - 16:02

Pershendetje nje here!
Po jap mendimin tim ne lidhje me kerkesen e bere nga Kosti.
Te qenit te ndare ne grupe nuk eshte gje e mire per te gjitha palet, keshtu qe une jam dakort me unifikimin e forumeve. edhe audienca rritet por edhe me i kendshem behet qendrimi.
Faqja jone tani mund te themi se eshte bere zyrtare edhe pas nje fushate reklamimi ne korce dhe ne disa faqe interneti. Eshte diskutuar mjaft edhe ne shkolle dhe permendet si nje arritje.
Une jam pro per unifikimin me dy duar. E rendesishme per mendimin tim eshte kjo gje unifikimi i forumeve dhe ekzistenca e nje forumi nga faqja www.raqiqirinxhi.com
Mqs forumin e ka bere te mundur Fatjoni,ty Kosti, te takon te diskutosh me ate se si do vendosni. Ceshtjet teknike i zgjidhim me vone.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
OniAlb
WebMASTER
WebMASTER
avatar

Male
Numri i postimeve : 132
Age : 31
Vendndodhja : Here ketu here atje...por me shume atje...
Profesioni : Juridiks
Registration date : 18/06/2006

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i Raqistave...   Sat 10 Feb - 5:48

Dakort te bashkohemi eshte ideja me e mire, ndoshta jo vetem per te bere nje forum te fuqishem por per te bere nje faqe te fuqishme dhe nje forum te tille...

nqs jeni dakort
une jam i gatshem te filloj pergatitjet teknike...

Presim pergjigjet e KOCIT tani dhe te gjithe cunave te tjere qe punojne te forumi tjeter...

Kalofshi mire
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.RaqiQirinxhi.com
kosti_fr
Agjent
Agjent


Numri i postimeve : 20
Age : 32
Registration date : 07/02/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i Raqistave...   Mon 12 Feb - 6:09

OniAlb shkruajti:
Ideja eshte shume e kendshme por menyra se si ti e kerkon eshte jo korekte..Megjthate une jam i gatshem te bashkepunoj ose me sakte kam bere gati nje host pa banera por kam pasur probleme me database .
Megjithate pres pergjigjen e Vasjanit duke ditur qe atij i eshte drejtuar kerkesa!

www.avvarensi.it/forum/install/

Kalofshi mire!

IPB qe ke zgjedhur ti nuk eshte keq, por une mendoj te perdorim vBulletin nuk e dij sa keni qene ne kontakt ju me kete forum, po ju bej nje prezantim te shkurter, eshte me pagese (po kjo nuk do te thote qe eshte veshtire per te marre licencen lol). mua me pelqen me shume me then te drejten, pasi ka siguri me te madhe. Por tani problemi per mendimin tim qendron ne keto pika:

1. c'fare hosti do perdoret (duke ditur qe raqiqirnxhi.com eshte ne altervista, ka disa funksione qe jane te kufizuara psh: nr i query/h gjithashtu dhe opsione te tjera te cilat ndihmojne per ta bere faqen te disponueshme nga motore te ndryshem kerkimi

2. faqja do ngelet ajo qe eshte apo jo ? (dmth e gjitha ne flash apo do mendohet te krijohet tip portali me te reja etj etj)

3. per forumin qe do instalohet do fillohet nga e para apo do presim derisa te na ofrohet sherbimi i rekuperimit te data bases nga forumet te cilat jemi duke perdorur (ky opsion nuk eshte akoma i disponueshem as nga forumi im as nga forumi juaj)


Kaq kisha nqs juve ju lindin polemika te tjera do jem i gatshem te diskutojme me ritem me te shpeshte.


PS: Nuk e kuptoj pse e vlereson jo korekte menyren sesi e kekoj kete bashkepunim...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
OniAlb
WebMASTER
WebMASTER
avatar

Male
Numri i postimeve : 132
Age : 31
Vendndodhja : Here ketu here atje...por me shume atje...
Profesioni : Juridiks
Registration date : 18/06/2006

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i Raqistave...   Mon 12 Feb - 6:42

Ok.

Mua me duket gjithcka ne rregull.

jam dakort te perdorim Vbulletin, eshte e qarte qe eshte me i sigurt dhe estetikisht me i bukur..

Ndersa per hostin do perdorim host me pagese...pra profesional te cilin e kam une pa limit...

Faqja mund te ndryshohet per mire gjithmeone madje eshte e nevojshme qe te ndryshohet sepse nuk eshte shume dinamike.

Forumi nqs do te vendoset te behet bashke nuk besoj se do jete nevoja te marim databasen (edhe sepse tani nuk kemi mundesi) keshu qe e fillojme nga fillimi dhe ecim...

Jam i idese qe kesaj faqe ti japim edhe nje emer tjeter si p.sh www.KorcaJone.com (e zene nga une) dhe ta zgjerojme permbajtjen...(ide per te ardhmen...)...

Le ti harrojme muhebetet e meparshme n.q.s eshte deshira dhe vullneti per te bere dicka te bukur...

Tani po te jap disa pika ku do te mbeshtetet bashkepunimi:

Faqen dhe forumin do ta adminstrojme ne pasi dhe hosti eshte i imi, me perdorim jo vetem per raqiqirinxhi...Me pas nese do mundim mund te bejme multiuser dhe ju krijojme nje sub domain.

Per permbajtjen e faqes cdo gje para se te kaloje online do te miratohet nga stafii pjese e te cilit do te jete cilido person qe do te punoje per kete faqe (duke ritur gradat)

Per cdo ide jeni te mirepritur!
Nqs jeni dakort na jepni pergjigje pozitive qe te fillojme me punen
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.RaqiQirinxhi.com
kosti_fr
Agjent
Agjent


Numri i postimeve : 20
Age : 32
Registration date : 07/02/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i Raqistave...   Mon 12 Feb - 11:19

Ndoshta nuk e ke kuptuar idene time...

Un mendoj te krijojme dicka per shkollen dhe jo per korcen. Ate domain ose ate host qe mund te kesh marre ti ndoshta i ke per interesa personale, gje e cila nuk me intereson shume. Sic e kam thene dhe ne postimin tim te pare, ne forumin tim po behen gati 3000 e ca postime te cilat nuk kam deshire ti humbas se te gjith anetaret dhe moderatoret kane kushtuar kohen e tyre per te kontribuar ne kete forum. prandaj nuk do isha ne te njejtin mendim per te krijuar nje forum te ri. Do te me pelqente me shume te transferonim keto qe kemi drejt nje forumi vBulletin por jo te ndertojme nje vBulletin dhe ta nisim nga 0

Se dyti hosti jot nuk e dij fare i ca tipi eshte ca madhesie ka ca opsionesh ofron etj etj ... do ishte me mire nqs do mi beje te ditura

Persa i perket administrimit te faqes dhe te forumit cfare deshiron te administrosh databasen?? filet e hostuara?? apo tekstet qe duhen shtuar per te bere azhornim?? mendoj qe administrimi te ndahet ne baze te kopetencave dhe jo kush ka paguar hostin. pastaj neser pasneser do kete te tjere njerez qe do mund te paguajne hostin, s'eshte e thene qe duhet ta paguash vetem ti. Ose qe tani mund te marrim nje host te ri dhe ti bejme kerkerse shkolles ta paguaje ajo.

Duhen pare me mire keto gjera, po te doni me lini nje orar dhe hyni ne msn qe te flasim.

hajt tung
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
OniAlb
WebMASTER
WebMASTER
avatar

Male
Numri i postimeve : 132
Age : 31
Vendndodhja : Here ketu here atje...por me shume atje...
Profesioni : Juridiks
Registration date : 18/06/2006

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i Raqistave...   Tue 13 Feb - 7:23

Ok,

Nuk eshte problemi tek administrimi i forumit...

Problemi eshte tek hosti...

ne forum normalisht do te kete me shume se nje administrator.

Nqs ti ke mundesi ta maresh databasen do te ishte gjeja me e mire!

Une vec deshires per te bere forumin e bukur dhe profesional dua te bejme bashke dhe faqen www.raqiqirinxhi.com .
Nuk eshte puna kush paguan kush jo.

Problemi eshte te database e forumeve, edhe nje here...po e zgjidhem kete jemi ne rregull...

Per te blere host nuk eshte nevoja ti kerkojme shkolles apo ndonje sponsori...

Te dhenat e hostit jane optimale per nje vbulletin Mysql PhpMyAdmin asp versionet nuk i kam ne mendje....

Mi shkruaj me pika ca do te besh ti?

Kalofsh mire!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.RaqiQirinxhi.com
kosti_fr
Agjent
Agjent


Numri i postimeve : 20
Age : 32
Registration date : 07/02/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i Raqistave...   Tue 13 Feb - 9:39

shiko me duhet sa i madh eshte hosti, sa eshte madhesia e databazes ca databaze eshte, domanin e ke te lidhur me kete host apo eshte domain qe drejtohet drejt ketij hosti, se me sa kam vene re te drejtohet tek altervisat ku ke faqen ne flash.

Pastaj per te bere administrimin e databazes duhet te hyj ne panelin tend te administrimit, nuk e dij sa do jesh dakort per te me dhene login dhe pass. nejse ...
un per vete nuk e kam me shum qejf te merrem me administrimin e forumit se momentalisht tek forumi im po behen shum njerez dhe un vete s'po arrij dot ta administroj, keshtuqe jam i mendimit se ne forumin tone te ardhshem duhet te veme nga nje ose dy moderatore per cdo teme

hajt tung
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
OniAlb
WebMASTER
WebMASTER
avatar

Male
Numri i postimeve : 132
Age : 31
Vendndodhja : Here ketu here atje...por me shume atje...
Profesioni : Juridiks
Registration date : 18/06/2006

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i Raqistave...   Wed 14 Feb - 6:13

Hosti nuk ka te beje me raqiqirinxhi.com eshte theter gje, eshte pa limit, hapsira database 5 mb ... me parametra optimale per vBulletin tani kam gati dhe nje host timin qe e kam materialisht ne shtepi, po me ate nuk garantoj dot 24 ore online them ta perdorim per shkarkim-ngarkime.

Administrimin e database nuk ma ma mer mendja se ka nevoje per ndonje administrim se cdo gje qe ka te beje me forumin ti do te hysh nga paneli i afmin dhe aty ke ne dore gjithe forumin....

Nuk besoj se faqja do te te duhet edhe pse une nuk mund te te jap pass.

Pastaj te tjerat i rregullojme bejme me shume se 1 admin dhe me shume se 5 moderatore....


Tani kam nje pyetje...Ti e ke databasen e forumit te ma dergosh mua qe ta ve online arin ta maresah dot...????????????????????????????

Dhe pastaj vazhdojme me te tjerat...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.RaqiQirinxhi.com
kosti_fr
Agjent
Agjent


Numri i postimeve : 20
Age : 32
Registration date : 07/02/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i Raqistave...   Wed 14 Feb - 8:29

he po per te perdoruru ate host qe ti ke ne shtepi as qe behet fjale, e dyta per sa i perket hostit tjeter qe ti thua se eshte optimal per vbulletin nqs eshte altervista nuk ja vlen ta perdoresh

persa i perket databazes te forumit tim nuk mund ta marr dot, pas shum kerkesash qe kam bere, me eshte kthyer pergjigja se do me ofrohet me pas ky opsion dhe per kete arsye jam ne pritje.

jam i mendimit qe hosti i cili ti disponon nuk mund te jete ai qe mendoja une dhe qe duhej tamam per kete lloj faqe te cilen mund ta ndertojme. un them per momentin le te presim dhe pak sa te marr databazen e forumit tim dhe nderkohe te punojme per te perforcuar vetem nje forum.

nuk e dij sa do te jeni dakort me idene time nqs se po do ishte mire sikur te marrin pjese te gjithe anetaret ne nje forum.

PS : Per te hedhur nje forum online duhet te kesh acces ne panelin e hostit per te marre informacion rreth databazes.

tung
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 32
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Hi   Wed 14 Feb - 17:03

Ideja e bashkimit te forumeve mbetet interesante.
Nga sa di une hosti qe thote Fatjoni nuk eshte ne altervista por eshte i posacem pasi eshte se bashku me domainin e avokatit.
Po qe problem kjo, e blejme nje. sikur nga 1 euro te veme e marrim.
Mendoj qe raqiqirinxhi.com te mbetet si emer. Korcajone e hapim qejf.
SI thoni?
Edhe per administrimin e forumit behemi disa moderatore dhe s'ka problem per mirmbajtjen. @
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
kosti_fr
Agjent
Agjent


Numri i postimeve : 20
Age : 32
Registration date : 07/02/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i Raqistave...   Wed 14 Feb - 22:59

Vasjan Golka shkruajti:
Ideja e bashkimit te forumeve mbetet interesante.
Nga sa di une hosti qe thote Fatjoni nuk eshte ne altervista por eshte i posacem pasi eshte se bashku me domainin e avokatit.
Po qe problem kjo, e blejme nje. sikur nga 1 euro te veme e marrim.
Mendoj qe raqiqirinxhi.com te mbetet si emer. Korcajone e hapim qejf.
SI thoni?
Edhe per administrimin e forumit behemi disa moderatore dhe s'ka problem per mirmbajtjen. @

Per te bere ate gje qe pretendoj un, mendoj se duhet pune me vertet e madhe.
Pika me kryesore e projektit tim eshte qe ajo cka do ndertohet do ngelet gjithmone.
Per te ndertuar dhe nje web tjeter per korcen, nuk do te ishte ide e keqe, por mendoj se do duhet dyfishi i punes dhe dyfishi i hapesires ne web per te bere dicka te bukur...
Persa i perket "hostit te avokatit" nuk e dij shume perse behet fjale, por dij te them qe nuk mund te ndertojme dy web site te tipit komunitet ne nje host i cili per me teper mban nje sit tjeter. Me keto te dhena qe po me jepni duhet te sigurohemi nqs tek hosti per te cilin behet fjale mund te kemi mundesine e perdorimit te nje domaini tjeter.
E dij qe ndoshta po e zgjasim shum para se ti futemi punes, po duhet te bejme cdo gje me plan qe me von mos ngurojme nga te papriturat e pakenshme qe mund te na vijne.

Bye
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
OniAlb
WebMASTER
WebMASTER
avatar

Male
Numri i postimeve : 132
Age : 31
Vendndodhja : Here ketu here atje...por me shume atje...
Profesioni : Juridiks
Registration date : 18/06/2006

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i Raqistave...   Thu 15 Feb - 4:34

Ateher me thuaj ca hosti po kerkon ti, nqs do e bejme me ridireckt mund ti veme raqiqirinxhi.com nqs duam ta marim fare seriozisht ne moment marim dhe hostin raqiqirinxhi.net ose org

nuk eshte aty problemi ast tek blerja e hostit...

Koci me kethe pergjigje a i ke databasen apo jo...

keto te tjerat nuk jane problem ju gjej une host sa te doni....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.RaqiQirinxhi.com
$N@K3
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 19
Age : 31
Vendndodhja : Ku ka Internet
Profesioni : Internetaxhi
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: pershendetje   Thu 15 Feb - 4:50

c'kemi kosti. Si ia kalove ? ne nuk njihemi por megjithate po bej nje prezantim timin te thjeshte. Jam shoku i Onit dhe studioj ne te njejtin qytet ku studion Oni dhe punojme bashke mbi faqen e raqit. Une doja te bisedoja per problemin e administrimit te forumit dhe hostin. Doja te dija me saktesi nga ty problemet qe mendon ti qe mund te kete hosti ne shtepi. Me flit me imtesi per cdo gje. Megjithate qe te paraprij dicka po te them qe hosti ne shtepi tani per tani ka 90 GB hapesire dhe administrohet nga phpMyadmin, Apache, Tomcat, MySql, Perl, Python, etj etj se po te vazhdoj keshtu nuk mbaroj me. Versionet e programeve te siperpermendura jane versionet e fundit te mundshme online. I gjithe problemi qendron tek databaset e ketyre forumeve qe jane aktualisht online. Ne te kundert per mendimin tim nese nuk jane te mundshem databaset mund te beni nje lajmerim. Te lutem me kthe pergjigje te detajuar per cdo gje. Ja kalofsh mire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.raqiqirinxhi.com
kosti_fr
Agjent
Agjent


Numri i postimeve : 20
Age : 32
Registration date : 07/02/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i Raqistave...   Thu 15 Feb - 7:34

$N@K3 shkruajti:
c'kemi kosti. Si ia kalove ? ne nuk njihemi por megjithate po bej nje prezantim timin te thjeshte. Jam shoku i Onit dhe studioj ne te njejtin qytet ku studion Oni dhe punojme bashke mbi faqen e raqit. Une doja te bisedoja per problemin e administrimit te forumit dhe hostin. Doja te dija me saktesi nga ty problemet qe mendon ti qe mund te kete hosti ne shtepi. Me flit me imtesi per cdo gje. Megjithate qe te paraprij dicka po te them qe hosti ne shtepi tani per tani ka 90 GB hapesire dhe administrohet nga phpMyadmin, Apache, Tomcat, MySql, Perl, Python, etj etj se po te vazhdoj keshtu nuk mbaroj me. Versionet e programeve te siperpermendura jane versionet e fundit te mundshme online. I gjithe problemi qendron tek databaset e ketyre forumeve qe jane aktualisht online. Ne te kundert per mendimin tim nese nuk jane te mundshem databaset mund te beni nje lajmerim. Te lutem me kthe pergjigje te detajuar per cdo gje. Ja kalofsh mire.

E meta e ketij hosti eshte qe nuk ka per te qene online gjithmone dhe po te ndertohet dicka nje dite do i vije fundi.
Per te rekuperuar bazen e te dhanave te forumeve tona besoj se eshte dicka shume e veshtire per te thene e pamundur, pasi politika a pakendshme qe po bejne administratoret e ketij sherbimi falas (sic e kemi ne) i ben te gjithe anetaret te presin, po duke pritur duke u zmadhuar forumi, keshtuqe mendoj me mire ti futemi punes vete. Me copy paste do mundohemi te kalojme informacionin me te nevojshem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
kosti_fr
Agjent
Agjent


Numri i postimeve : 20
Age : 32
Registration date : 07/02/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i Raqistave...   Thu 15 Feb - 7:41

OniAlb shkruajti:
Ateher me thuaj ca hosti po kerkon ti, nqs do e bejme me ridireckt mund ti veme raqiqirinxhi.com nqs duam ta marim fare seriozisht ne moment marim dhe hostin raqiqirinxhi.net ose org

nuk eshte aty problemi ast tek blerja e hostit...

Koci me kethe pergjigje a i ke databasen apo jo...

keto te tjerat nuk jane problem ju gjej une host sa te doni....


Sic e thashe dhe me lart databazen mendoj me mire mos ta marrim per te fituar kohe, dhe te rrifillojme punen seriozisht nga e para per te realizuar ate qe une pretendoj.

Per te bere ridirect vetem tek freewebs.com mund te besh se tek raqiqirinxhi.com vetem K*a*s*t*r*i*o*t R*a*m*a besoj se ka acces bounce
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
$N@K3
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 19
Age : 31
Vendndodhja : Ku ka Internet
Profesioni : Internetaxhi
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i Raqistave...   Fri 16 Feb - 2:25

mos e vrit mendjen per hostin qe nje dite nuk do te jete me online. te pakten per nje vit te mire kete ta garantoj une. gjithatshtu mos e vrit mendjen as per "Kastriot Ramen". Gjeja me e mire qe mund te bejme eshte qe te pakten : forumet, postet dhe thread qe kemi ne nje menyre ose ne tjetren ti marrim. Sic the ti eshte pak e lodhshme por mund te behet edhe me copy paste. Gjeja qe me shqeteson mua dhe besoj edhe cdo njeri tjeter eshte problemi i userave. Me kupto ku dua te dal. Ate qe userat kane shkruajtur mund ti bejme copy paste por regjistrimit qe kane bere dhe informacioneve personale te tyre nuk mund ti behet copy paste. Sa per vbulletin une tani po pergatis ne kompjuterin tek i cili e kemi hedhur si ide per ta bere host Vbulletin 3.6.4 dhe invision power board. Qe te dy te kompletuar me cdo modifikim te mundshem. Qe nga nje pafundesi avatar dhe emoticons deri tek ato te sigurise dhe administrimit perfshire ketu administrimin e databaseve. Une mendoj qe zgjidhja me e mire eshte qe ti filloni ti beni copy paste gjerave qe jane postuar dhe ti transferoni. Me pas vihet nje lajmerim qe forumi eshte transferuar ne kete link dhe i lutemi qe te regjistrohen perseri. Mua personalisht menyrat e tjera me duken shume te veshtira. Por te mos thene te pamundura.

P.S Mendoni ne fillim per keto se hosti dhe domain jane gjerat qe kane % me te larte sigurie per tu arritur.

Ja kalofsh mire
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.raqiqirinxhi.com
OniAlb
WebMASTER
WebMASTER
avatar

Male
Numri i postimeve : 132
Age : 31
Vendndodhja : Here ketu here atje...por me shume atje...
Profesioni : Juridiks
Registration date : 18/06/2006

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i Raqistave...   Fri 16 Feb - 5:08

O kosti tani nuk po e mar vesh ca qellimesh ke ti,
Une ju pergjigja me po aq dashamiresi kerkeses tende per te bashkepunuar, ca rendesie kue ka aces ne raqiqirinxhi.com,

Po ta them edhe njehere qe me deshire mund te behet cdo gje...

Nuk e di tani ca do me shume ti ...

dhe nuk e di pse vazhdojme diskutojme kot ketu...

Une te thashe qe jam gati!

Kalofsh mire!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.RaqiQirinxhi.com
kosti_fr
Agjent
Agjent


Numri i postimeve : 20
Age : 32
Registration date : 07/02/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i Raqistave...   Fri 16 Feb - 10:41

hey me dergoni nje faqe qe keni ndertuar tek ai hosti ti hedh njeher nje sy

ajo qe dua une eshte sh e thjeshte : domaini te mos kete rederect !

po ta realizoni ju kete gje jam super dakort ta hostojme ku te keni qejf, se me pas nqs do nderrojme host bej un ate qe duhet per ta transferuar...

hajt tung se flasim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
$N@K3
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 19
Age : 31
Vendndodhja : Ku ka Internet
Profesioni : Internetaxhi
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Si Perfundim !!!   Wed 21 Feb - 8:55

kosti do te them dicka lale dhe e lejme kete muhabet se nuk ka fund. ti po thua qe nuk e ke fare problem te besh backup te database. atehere fillo beje se hostin dhe domainin do i bej une dhurate per nje vit do i blej une. Domaini eshte i blere dhe i siguruar. Hosti vetem pak leke te kesh dhe e blen prandaj ti lejme llafet dhe i futemi punes. Nuk e di ti por ne jemi duke u marre me shume gjera tjera pervec raqit por kjo nuk do te thote qe raqi eshte me pak e rendesishme. Prandaj nese duam te bejme dicka te keshilloj te fillosh CTRL + C dhe CTRL + V.Host domain mi ler mua se te thashe qe do ti blej une per nje vit.kalofsh mire lale
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.raqiqirinxhi.com
kosti_fr
Agjent
Agjent


Numri i postimeve : 20
Age : 32
Registration date : 07/02/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i Raqistave...   Wed 21 Feb - 11:02

hey meqe e ke hostin ti instalo pak vBulletin edhe me bej cik acces
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
$N@K3
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 19
Age : 31
Vendndodhja : Ku ka Internet
Profesioni : Internetaxhi
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: ???   Wed 21 Feb - 20:58

Me fal qe te pyes. une hostin e kam dhe vbulletin gjithashtu dhe invision power board i kam te instaluar. Ja dhe disa informacione baze : Server Configuration
Apache version :
Apache/2.0.59 (Win32)

PHP version :
5.2.0

Loaded extensions :
bcmath, calendar, com_dotnet, ctype, session, filter, ftp, hash, iconv, json, odbc, pcre, Reflection, date, libxml, standard, tokenizer, zlib, SimpleXML, dom, SPL, wddx, xml, xmlreader, xmlwriter, apache2handler, mbstring, mysql, mysqli, PDO, pdo_sqlite, SQLite

MySQL version :
5.0.27-community-nt
Tools
phpinfo( )
PHPmyadmin 2.9.0.3
SQLitemanager 1.2.0
Your projects
image dossier ifimage dossier mailimage dossier radioimage dossier upimage dossier uploadimage dossier vb.
me vjen keq por access nuk mund te te jap sepse hosti eshte ne testime per bug dhe per probleme sigurie te ndryshme qe mund te kete. Nuk besoj se mund te ankohesh nga nje host qe ka versionet e fundit te mysql , phpmyadmin , (normalisht php 5) dhe apache 2.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.raqiqirinxhi.com
kosti_fr
Agjent
Agjent


Numri i postimeve : 20
Age : 32
Registration date : 07/02/2007

MesazhTitulli: Re: Bashkimi i Raqistave...   Thu 22 Feb - 6:42

nuk me kuptove nuk dua acces ne host po ne vbulletin
me dergo linkun meqe e ke instaluar
me bej dhe admin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
$N@K3
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 19
Age : 31
Vendndodhja : Ku ka Internet
Profesioni : Internetaxhi
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: ???   Thu 22 Feb - 7:48

ti nuk me kuptove. nuk e kam problem te jap access. Te jap access edhe ne host edhe ne vb por nuk i kam vene akoma online se po i testoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.raqiqirinxhi.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Bashkimi i Raqistave...   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Bashkimi i Raqistave...
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.RaqiQirinxhi.com :: Nen Toke :: Kerkesa-
Kėrce tek: