www.RaqiQirinxhi.com

www.RaqiQirinxhi.com
 
ForumForum  CalendarCalendar  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 Beryl Vs. Vista

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 

Si mendoni !?!?! Vista apo X SYSTEM ?!?!?!
Windows Vista
25%
 25% [ 1 ]
X.org System
75%
 75% [ 3 ]
Totali i votave : 4
 

AutoriMesazh
$N@K3
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 19
Age : 31
Vendndodhja : Ku ka Internet
Profesioni : Internetaxhi
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Beryl Vs. Vista   Wed 28 Feb - 1:59

Linux apo Windows !?!?!?
Me projektin e ri te sistemit oprativ X te quajtur "Beryl" Linux ka bere nje hap me perpara se vista ne fushen e grafikes. Ne www.youtube.com gjenden video nga me te ndryshmet per te krahasuar keto dy sisteme operative. Une votoj per Linux sepse kam pasur mundesine te testoj te dy sistemet por me ka pelqyer me shume Linux sepse ka nje shumllojshmeri efektesh te cilat rinovohen dhe shumohen pothuajse cdo dite. Dhe mos harroni qe eshte falas. Vista nga testimet e bera harxhon minimumi 512mb ram vetem ne ndezje ndersa Linux mund te suportohet shume mire nga nje pc edhe me 256mb ram. Po ju jap mundesine te beni vete krahasimin.
Vendosni Ju!!!
Kodi:
http://kijio.wordpress.com/2007/02/14/ancora-beryl-vs-vista-due-filmati-a-confronto/
Gjithashtu per te pare ne pune versionin me te fundit te Beryl
http://www.youtube.com/watch?v=Y6kd42jIaHk

Pres mendimin tuaj !!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.raqiqirinxhi.com
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 32
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Linux Kryeson   Thu 1 Mar - 5:54

Megjithese kam provuar vetem versione me te vjetra te linux, Mund te them qe eshte nje nga sistemet operative me profesionale ne te gjitha aspektet.
Windows vazhdon te mbetet komercial megjithe te rejat qe sjell Vista.
Beryl qenka fantastik fare, tamam Matrix.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
IL-DIAVOLO
Asistent
Asistent


Numri i postimeve : 30
Age : 34
Registration date : 24/10/2006

MesazhTitulli: pershentje   Sun 4 Mar - 3:23

mendimi im eshte qe linux ka qene dhe mbetet gjithmone nje hap para....
kete beryl e keni testuar....?bye
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
kosti_fr
Agjent
Agjent


Numri i postimeve : 20
Age : 32
Registration date : 07/02/2007

MesazhTitulli: Re: Beryl Vs. Vista   Sun 4 Mar - 22:18

Personalisht nuk i kam perdorur te gjitha versionet e vistes.
Nje miku im qe eshte inxhinier microsofti me ka konfirmuar se tek vista ka pasur shum reduktime ne funksionet qe ka pasur ne xp. tani microsofti kam pershtypjen qe po mundohet te heqe pak nga pak gjith ato aplikacione te cilat i ka perdorur ne versionet e meparshme te windowsit. kjo fillon qe nga windows 98'... nuk dihet qellimi qe ka, por do shohim ne keto vitet ne vazhdim c'fare mund te ndodhe. un besoj qe do beje bum me te madh se me visten...
nga ana tjeter ngelet i perjetshmi U*NIX. them i perjetshmi sepse eshte opensource dhe sic duket po merr permasa gjigande zgjerimi i tij dhe fushat e ndryshme te perdorimit duke qene se eshte gjithmon falas.
Ajo qe Quinn Storm sjell me Beryl un mendoj qe nuk eshte aspak e re, por nje ide dhe pune e shkelqyer e stafit te programueseve qe ai drejtonte, ne kombinimin e XGL (aplikacion grafik 3D modern e cila vjen nga X Window ose X11 ose X nga OpenGL) me berthamen U*NIX. Kete version linuxi nuk e kam perdorur ende, por deri tani per paraqitje grafike un personalisht rendijta FedoraCore nder me te miret, ku kisha provuar aplikacione te ndryshme grafike XGL, por tek Beryl me sa shoh paska me vertet nje permledhje te gjitha aplikacioneve te mundshme te krijuara deri me sot. Ajo video me vertet te terheq per ta provuar ashtu si dhe vista...
...Nuk dihen akoma qellimet e microsoftit, por un mendoj qe ngelet i pathyeshem per momentin, duke qene se ka fushe me te gjere perdorimi
nuk i dihet ne te ardhmen ndoshta do te linde tjeter sistem si windows, por duhet te dini dicka qe windows eshte ideuar nga U*NIX
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
kosti_fr
Agjent
Agjent


Numri i postimeve : 20
Age : 32
Registration date : 07/02/2007

MesazhTitulli: Re: Beryl Vs. Vista   Sun 4 Mar - 23:37

sapo e instalova ne fedora core, po nuk arrij dot ta shoh sepse me ben logout direkt, ndoshta kerkon karte grafike super te fuqishme...
gjithsesi kushdo qe e provon ne fedora mund te thote c'fare ka bere
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
$N@K3
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 19
Age : 31
Vendndodhja : Ku ka Internet
Profesioni : Internetaxhi
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: :D   Mon 5 Mar - 21:00

Kosti shiko instalimin se besoj se duhet te jete ndonje gabim instalimi problemi yt me fedora. Formatimi i HD , krijimi i swap space, etj. megjithate te keshilloj te instalosh ubuntu ose Kubuntu sepse kane me shume support Domethene ke me shume usera online qe mund te ndihmojne per cdo gje. I dyti ka desktop me te bukur. Ja dhe linku http://ubuntu.fastbull.org/ubuntu-releases/kubuntu/edgy/kubuntu-6.10-desktop-i386.iso Vasjan ty mund te te bej shume pune sepse ka te gjitha gjuhet e programimit si perl,php,python,sql,C,C ,Basic,Java dhe shume te tjera (qe te gjitha per Development). Gjithashtu editor te ndryshem (si i preferuari im Emacs) http://www.gnu.org/software/emacs/emacs.html

Ja disa foto te Pc tim.
Duke pare Desktop nga Mbrapa !!!
Ja dhe efekti im i preferuar. Kur ben minimize nje dritare !!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.raqiqirinxhi.com
kosti_fr
Agjent
Agjent


Numri i postimeve : 20
Age : 32
Registration date : 07/02/2007

MesazhTitulli: Re: Beryl Vs. Vista   Mon 5 Mar - 22:48

e dij qe ne ubuntu shkon mire, po ne pc tim nuk e instaloj dot ubuntu, problem me karten grafike.
dhe ne fakt swap ka te beje shume
kam windows xp dhe fedora ne nje hdd 80 GB ca pert ti me shume
per me teper 20 Gb i kam lene fedores
mua problemin ma nxjer kur bej

    beryl-manager


nuk e dij me ca komande e ben ti, apo e ke konfiguruar te filloje me GNOME ose KDE, po un ne ca do menyre qe e provova kete problem me nxirte.
ca ti besh tani do pres deri kur te blej kompjuterin tjeter

hey po per ate qe i the vasianit, te gjitha versionet e linuxit kane editore. edhe un emacs perdor, po edhe kdeveloper eshte me praktik.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 32
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Tue 6 Mar - 15:19

Te bukura keto me lart.
Ketej ne Shqiperi akoma eshte problem interneti. nuk ben dot as shkarkime te vogla imagjino.
Kam nje version te Linux te instaluar por eshte tip i vjeter e s'po me kujtohet emri. Edhe ne shkolle me ate punojme prandaj e kam instaluar.
Beryl qenka fantastik.
N@K do te te bej nje kerkese qe te me besh nje kopje dhe te ma dergosh me Onin po pate mundesi se ketej e kerkova dhe nuk pata mundesine ta gjej.
Nuk mund te mos merrja ndonje gje te re dhe u kenaqa me Windows Vista qe e bleva vetem 300 lek.
E kam instaluar edhe Visten por ka nje rating te ulet ne laptopin tim. Punon me rating 2,6 sepse do nje procesor me te fuqioshem, edhe karten grafike e kam 128-she.
Cfare specifikim tjeter kerkon Beryl?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
Vasjan Golka
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 147
Age : 32
Vendndodhja : On-line......
Profesioni : Ing. INFORMATIK
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: Nje e forte   Tue 6 Mar - 15:26

E dini qe edhe sivjet Microsoft e morri nje gjobe tjeter nga antitrusti europian per ushtrimin e nje roli dominant dhe teresisht komercial ne fushen e softwareve. Jo pak por pas 500 milion eurove qe morri gjobe vjet, sivjet behet fjale per shifra me te larta pasi kodi i Vistes vazhdon te mbetet i mbyllur.
E forta tjeter eshte se Brazili e ka vene si kusht perdorimin e open source ne programet qe do te hyjne ne kete shtet. Edhe per Visten embargo.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Raqiqirinxhi.com
kosti_fr
Agjent
Agjent


Numri i postimeve : 20
Age : 32
Registration date : 07/02/2007

MesazhTitulli: Re: Beryl Vs. Vista   Tue 6 Mar - 19:04

Hey Vasian, varet ca version linuxi perdor per te instaluar beryl. po gjithsesi, po te jesh me linux dhe ne internet perdor komanden

yum install beryl


nqs nuk punon atehere e ka fajin yum
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
$N@K3
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 19
Age : 31
Vendndodhja : Ku ka Internet
Profesioni : Internetaxhi
Registration date : 22/06/2006

MesazhTitulli: %   Tue 6 Mar - 21:38

Per Kostin

Kosti per mendimin tim ben mire te instalosh ubuntu. Une nuk e di se mbase mund te kesh gjera qe te duhen dhe nuk do qe ti fshish por linux me te suportuar sot ne internet jane ubuntu, suse dhe gentoo megjithate shiko dhe bej vete. Sa per punen e beryl zgjidhjet jane keto :
Ne rradhe te pare beryl qe te funksionoje i duhet me patjeter qe karta grafike te bej 3d rendering dhe te kete suport per opengl. Ne te kundert eshte e pamundur qe beryl te funksionoi.
E dyta nese karta grafike ka keto qe thashe me lart atehere eshte mire te provosh te instalosh me pare beryl stable version nga official repositories qe jane ne internet sepse jane te testuar. Ndersa versioni qe perdor une eshte beryl svn 0.2.0 Eshte versioni me i fundit (ka 1 jave qe ka dale) por problemi eshte se nuk eshte plotesisht i testuar dhe e japin per download qe ti testojme ne vete dhe te raportojme bug dhe problemet qe ka. Theme manager per beryl jane :
Emerald,Heliodor,Aquamarine e shume te tjere. Provo te instalosh emerald dhe nese karta grafike ka ato qe te thashe me lart eshte 100% e sigurte qe punon. Nese te duhen Official Repositories mi shkruaj ketu.


Per Vasjanin

Vasjan nuk besoj se duhet te kete probleme qe beryl te funksionoi me nje karte grafike 128 , megjithate me thuaj cfare lloji eshte dhe e kontrolloj une sepse sic thashe edhe me lart duhet te kete 3d rendering (qe nje 128 e ka) dhe duhet te suportoi opengl. Sa per punen e linux i bej nje backup une ketij qe kam te instaluar ne 3 ose 4 cd dhe ti nis me poste nese te duhen menjehere. Ne te kundert ti jap kur te vijme ne shqiperi me onin sepse doja te te takoja kete rradhe dhe nuk u takuam. Per mendimin tim tek Pc qe ke ti mund te funksionoi pa probleme.

Per Vista Razz bounce pale silent

Eshte e kote qe te bejme muhabet sepse kudo ne internet e ne bote sa vjen dhe windows po e urrejne gjithmone e me shume. Videot qe jane tek youtube me perjashtim te prezantimit qe ka bere Bill Gates te gjithe te tjerat jane vetem per te treguar qe vista nuk ben. Nje cun qe punon ne sallen e kompjuterave te ekonomikut qe njohim une me onin na tha qe e kishte testuar me boot tester dhe ne momentin qe vista bente boot (normalisht pa explorer.exe te hapur) harxhonte menjehere 503 mb ram. Imagjinoni vete kusurin pastaj.Ndryshimi i Linuxit eshte qe perdor swap space dhe cdo hardware e aktivizon vetem ne momentin qe ti kerkon te perdoresh ate hardware. Pershembull ne linux nje cdrom nese nuk ka cd nuk eshte mounted. domethene eshte njesoj sikur kompjuteri te mos kete Cdrom fare. IMAGJINOJE NI KETE PER KARTEN GRAFIKE !!!Very Happy

P.S Se harrova. Mos harrojme qe kemi edhe Wine dhe XCrossover Office. Dy programe qe bejne te mundur instalimin e nje pjese te mire te programeve te windowsit ne linux. Wink
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.raqiqirinxhi.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Beryl Vs. Vista   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Beryl Vs. Vista
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.RaqiQirinxhi.com :: Diskutime :: Te Reja-
Kėrce tek: